Wydarzenia
czerwiec 10 08:30

Kryzys społeczności? Służby społeczne i organizacje pozarządowe w poszukiwaniu potencjału społeczności lokalnych w Polsce i we Francji

Miejsce:
Kino Praha, ul. Jagiellońska 26, Warszawa

Instytut Spraw Publicznych
i Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
zapraszają na dwudniową konferencję


Kryzys społeczności?
Służby społeczne i organizacje pozarządowe w poszukiwaniu potencjału społeczności lokalnych w Polsce i we Francji

w terminie 10–11 czerwca 2013 roku

Kino Praha, ul. Jagiellońska 26, Warszawa 

Godne życie to niezbywalne prawo każdego człowieka. Ochrona tych praw to pierwszy krok do rozwiązania problemu wykluczenia społecznego. Drugim krokiem jest szukanie potencjału społeczności lokalnych w samoorganizowaniu się a także potencjału jaki tkwi w jednostkach. Wymaga to partnerskiej współpracy administracji publicznej z organizacjami sektora obywatelskiego i sektora ekonomii społecznej.
 
Wykluczenie to zjawisko wieloaspektowe i dlatego podobny charakter powinny mieć działania reintegracyjne. Jednym z aspektów tych działań jest aktywny udział osób doświadczonych marginalizacją w opracowaniu programów wsparcia. Na ile i w jaki sposób służby społeczne i organizacje pozarządowe są w stanie wpłynąć na budowanie potencjału społeczności postaramy się odpowiedzieć podczas konferencji, na której zostaną zaprezentowane przykłady z Polski i Francji. Francuska polityka społeczna kładzie szczególny nacisk na rozwój profilowania usług wspierających rodzinę i dzieci, a w programach aktywizujących dowartościowane są aspekty reintegracji społecznej, nie tylko zawodowej. Ztego względu do udziału w konferencji zaprosiliśmy ekspertów z zakresu polityki społecznej z Francji, którzy opowiedzą o przykładach pracy środowiskowej z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
 
Warto więc rozwijać taki model usług aktywizujących w których współpracują ze sobą przedstawiciele różnych instytucji, organizacji, służb i zawodów pomocowych.

Konferencji będzie towarzyszyła wystawa zdjęć Maciej Pisuka, laureata wielu nagród  w konkursach fotograficznych, poświęcona mieszkańcom warszawskiej Pragi pt. "Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej".

Wystawa_Pod skórą_1

Wystawa_Pod skórą_2

 

Wystawa_Pod skórą_5

 

Wystawa_Pod skórą_4


Jak mówi sam autor „chcę odczarować stereotypy, które tych ludzi stygmatyzują. Moi bohaterowie mają twarze i często trudną przeszłość. To nie jest jakaś tam anonimowa nędza.” Zachęcamy do zapoznania się z esejem Macieja Pisuka dotyczącym koncepcji wystawy "Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej", który ukazał się w Kwartalniku Fotografia  >>>

Maciej Pisuk jest laureatem nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych min.: II miejsce BZ WBK Press Foto 2006 (w kategorii społeczeństwo), I miejsce Warszawska Jesień Fotograficzna 2007, I miejsce w kategorii fotografii prasowej na PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 Photo Competition oraz Portfolio Award na Stockholm Photography Week 2012. Autor scenariusza do filmu o historii zespołu Paktofonika "Jestem Bogiem".


Pierwszy dzień konferencji będzie się odbywać w języku polskim i francuskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Program konferencji >>>


Kontakt:

Dodatkowych informacji udziela Dominika Potkańska pod numerem telefonu: 22 556 42 70 i adres e-mail: dominika.potkanska@isp.org.pl
 

Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży oraz ewentualnego zakwaterowania.

Jak dojechać?

Dojazd oraz połączenie z Centrum (dojazd od Dw. Centralnego zajmuje ok. 20 min.).
Najbliższy przystanek komunikacji publicznej od Kina Praha – przystanek Dw. Wileński (100 m w linii prostej).

Linie autobusowe:

Stałe: 120, 125, 135, 166, 169, 170, 226, 302, 338, 509, 517

Na żądanie: N02, N03, N11, N21, N61, N71

Linie tramwajowe: 18, 20, 23, 26
 


Zachęcamy do zapoznania się z esejem Macieja Pisuka dotyczącym koncepcji wystawy "Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej", który ukazał się w Kwartalniku Fotografia  >>>

Patroni honorowi konferencji:


 

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter