Wydarzenia
luty 04 16:00

Gorąca zima na Wschodzie. Co ostatnie protesty mówią nam o Rosji?

Live online:
Tak

Moskiewski sąd ogłosił 2 lutego (zasadność użycia tu słowa „postanowił” budzi wątpliwości), że Aleksiej Nawalny, przebywając w Niemczech na leczeniu i rehabilitacji po otruciu go nowiczokiem, naruszył zasady odbywania ciążącego na nim wyroku w zawieszeniu i dlatego musi trafić na 2 lata i 8 miesięcy do kolonii karnej (z uwzględnieniem okresu spędzonego wcześniej w areszcie domowym).


Nie pomogły apele zachodnich przywódców, wielotysięczne protesty w całej Rosji, ani mowa obrończa opozycjonisty, w której przypomniał on, że sprawa karna sprzed niemal ośmiu lat, pod pretekstem której aresztowano go 17 stycznia chwilę po wylądowaniu w Moskwie, została w 2017 roku uznana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za sfabrykowaną i umotywowaną politycznie. A władze Rosji orzeczenie ETPCz niejako uznały, wypłacając Nawalnemu odszkodowanie.
Wyrok na Nawalnym sprowokował natychmiast kolejne protesty uliczne w Moskwie i Petersburgu, bardzo brutalnie stłumione przez Rosgwardię i OMON.

Czy uwięzienie najpopularniejszego rosyjskiego opozycyjnego polityka, firmującego swoim nazwiskiem wiele śledztw antykorupcyjnych, w tym ostatnio film o tajnej rezydencji prezydenta Rosji (ponad 107 mln wyświetleń na YouTube), wzmocni czy osłabi reżim Władimira Putina?

Jak wpłynie to na rosyjskie społeczeństwo i rosyjską opozycję?
Jakiej reakcji można i należy oczekiwać od władz Polski i Unii Europejskiej?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas debaty organizowanej przez Instytut Spraw Publicznych w czwartek 4 lutego o godz. 16.00, w której udział wezmą:

Anastazja Siergiejewa – Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję”
Dr hab. Agnieszka Legucka – Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Katarzyna Chimiak – Instytut Spraw Publicznych i Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję”
Moderacja: Małgorzata Kopka-Piątek – Instytut Spraw Publicznych

Debata potrwa ok. godzinę i będzie transmitowana na żywo na profilu FB Instytutu Spraw Publicznych

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter