Wydarzenia
czerwiec 29 18:00

Debata wokół raportu Freedom House na temat wolności mediów w Polsce

Miejsce:
Marzyciele i Rzemieślnicy

Obiektywne czy stronnicze? Niezależne czy upolitycznione? Rzetelne czy niewiarygodne? Bezkompromisowe czy ugodowe? Polskie media nie mają ostatnio ani dobrej passy, ani dobrej prasy.Dotknięte nieustającym kryzysem na rynku medialnym, spadającym zaufaniem społecznym i głębokimi zmianami strukturalnymi muszą dodatkowo bronić swojej niezależności przed narastającą presją reklamodawców i atakami ze strony rządzących.

Czyżby więc role się w Polsce odwróciły? Kto kogo dziś kontroluje i kto komu patrzy na ręce? Media politykom czy politycy mediom?

Instytut Spraw Publicznych wraz z Freedom House – amerykańską organizacją zajmującą się monitorowaniem uwarunkowań związanych ze swobodą funkcjonowania mediów na całym świecie – zapraszają do udziału w debacie poświęconej wolności prasy w Polsce.

Podczas debaty skupimy się na zmniejszającej się przestrzeni dla pluralizmu mediów w Polsce oraz na wyzwaniach, przed jakimi staje środowisko dziennikarskie w obecnych realiach politycznych i ekonomicznych.

Przyczynkiem do dyskusji będzie premiera specjalnego raportu Freedom House dotyczącego ograniczania swobody mediów w Polsce pt. Pluralism Under Attack: The Assault on Press Freedom in Poland.

Swój udział w debacie zapowiedzieli:

Annabelle Chapman, autorka raportu, amerykańska korespondentka w Warszawie pisząca m.in. dla the Economist

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Bianka Mikołajewska, wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press

Dr Jacek Wasilewski, medioznawca i specjalista od przekazu medialnego

Dyskusja będzie poprzedzona omówieniem raportu, który zaprezentuje Nate Schenkkan, dyrektor projektu Nations in Transit

Spotkanie poprowadzi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

Prezentacja raportu i dyskusja będą tłumaczone symultanicznie.

Prosimy o rejestrację: http://isp.org.pl/konferencje,1,543.html


Freedom House - to niezależny amerykański watchdog założony w USA w 1941 roku, który stoi na straży wolności obywatelskich na całym świecie. Organizacja analizuje wyzwania związane z przestrzeganiem swobód obywatelskich w poszczególnych krajach, a także wspiera działaczy społecznych aktywnych w obronie praw człowieka. Freedom House co roku przygotowuje dwa ważne raporty: Freedom in the World oraz Freedom of the Press.

Wydarzenie na FB: goo.gl/ynJgs7


Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter