Wydarzenia
czerwiec 03 10:00

Debata i Maraton Idei: Migracje/Racje/Reakcje. Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska i Europa?

Miejsce:
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 (sala 316)
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Instytut Spraw Publicznych zapraszają do udziału w debacie na temat przyszłego kształtu polityki integracyjnej w Polsce i w Europie.

Debata będzie poprzedzona serią inspirujących wykładów do wygłoszenia których zaprosiliśmy: Annę Czechowską, kierującą centrum integracyjnym dla migrantów, uchodźców i ich rodzin „Box66“ w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain oraz pochodzącego z Czeczeni Elsi Adajewa, prezesa Fundacji Sinta, który od 15 lat mieszka w Polsce.

W związku z napływem imigrantów, wielokulturowość stała się dziś kluczowym zjawiskiem społecznym w przestrzeni Unii Europejskiej. Szczególnego znaczenia nabrały dla Europejczyków takie pojęcia jak: tolerancja, integracja, wartości europejskie, czy wreszcie - tożsamość europejska.

W debacie publicznej jednak bardzo często brakuje refleksji o tym, jak można wspierać harmonijne współżycie mieszkańców pochodzących z różnych kultur. Pojawia się też pytanie, czy dotychczasowe polityki integracyjne funkcjonujące w krajach Europy Zachodniej sprawdziły się i czy Polska powinna podążać ich drogą, czy też stworzyć zupełnie inny model.

Podczas spotkania porozmawiamy więc, jakie są pozytywne doświadczenia krajów europejskich w zakresie integracji migrantów, a jakich błędów nie powinniśmy powielać.

Jednak podczas debaty nie uciekniemy od pytań o kwestie podstawowe, bez których integracja zawsze poniesie klęskę.

Porozmawiamy więc o naszej otwartości wobec migrantów. Zmierzymy się z naszymi lękami, brakiem zrozumienia i niechęcią wobec obcych.

Spotkanie będzie więc w dużej mierze dyskusją o naszym stosunku wobec przedstawicieli innych kultur, którzy mieszkają obok nas oraz o pokonywaniu różnic i uprzedzeń.

W pierwszej części wydarzenia odbędzie się Maraton idei podczas którego aktywiści i aktywistki z Berlina i Warszawy, odpowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy z migrantami i uchodźcami oraz o wyzwaniach związanych z prowadzeniem działań integracyjnych m.in. w przestrzeni miejskiej.

W Maratonie idei udział wezmą:

- Anna Czechowska, ekspert ds. komunikacji interkulturowej, zarządzania projektami/PR i fundraising. Od kwietnia 2015 r. kieruje centrum integracyjnym dla migrantów, uchodźców i ich rodzin „Box66“ w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain

- Elsi Adajew, prezes Fundacji Sintar(z języka czeczeńskiego: „rozwój”) im. Issy Adajewa, pochodzi z Czeczenii i od 15 lat mieszka w Polsce

Po Maratonie idei zapraszamy na debatę w której swój udział zapowiedzieli:

- Anna Szadkowska- Ciężka, Urząd Miasta Lublin

- Prof. Halina Grzymała - Moszczyńska, Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Prof. Ziad Abou Saleh, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu

- Anna Piłat, ekspertka ds. polityki integracyjnej, Instytut Spraw Publicznych

- Grzegorz Lindenberg, publicysta portalu euroislam.pl

Wydarzenie poprowadzi Dariusz Bugalski, dziennikarz radiowej Trójki.

Debata jest wydarzeniem towarzyszącym
wystawie fotograficznej pt. "Przesiedlone", którą można oglądać od 23 maja do 3 czerwca w pasażu BUWu.

Rejestracja: www.isp.org.pl

Informacje o wystawie: https://www.facebook.com/events/1733649440212445/
Zapisz się do newslettera
Newsletter