Wydarzenia
listopad 30 15:00

Czy dobra zmiana? Kondycja sektora obywatelskiego w Polsce

Prelegenci:
Michał Boni, Anna Błaszczak-Banasiak, Agata Diduszko-Zyglewska, Anita Kucharska-Dziedzic, Filip Pazderski
Miejsce:
Dom Innowacji Społecznych „Marzyciele i rzemieślnicy”, Warszawa, ul. Bracka 25, III piętro

Stabilność sektora obywatelskiego w Polsce w 2017 roku kolejny raz obniżyła się w sposób znaczący.

Doprowadziło do tego kilka istotnych wydarzeń. Bez realnych konsultacji z organizacjami przyjęto ustawę budującą zcentralizowany system finansowania i kontroli sektora za pośrednictwem Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Weszły w życie poprawki do ustawy o zgromadzeniach ograniczające prawo do demonstracji. Ponadto, zmniejszyła się dostępność funduszy publicznych na szczeblu krajowym - przynajmniej dla części sektora organizacji obywatelskich. W najgorszej sytuacji znalazły się organizacje zajmujące się prawami różnych mniejszości społecznych, w tym kobiet, przeciwdziałaniem dyskryminacji, wspieraniem migrantów i uchodźców, ochroną środowiska oraz patrzeniem władzy na ręce. W ciągu całego roku rząd unikał też konsultacji społecznych, nawet w sprawie ważnych ustaw ustrojowych, a opinie składane przez organizacje często ignorowano. Media publiczne i bliskie partii rządzącej kontynuowały przedstawianie wybranych organizacji obywatelskich w niekorzystnym świetle

Jednocześnie administracja rządowa prowadzi szereg prac skierowanych na uruchomienie nowych mechanizmów wsparcia społeczeństwa obywatelskiego. Opisywane są one  jako zmierzające do zbudowania systemowych rozwiązań zwiększających stabilność organizacji obywatelskich w Polsce i po latach zaniedbań  odpowiadające wreszcie na potrzeby sektora pozarządowego w naszym kraju.

W tym samym czasie w szeregu opinii polityków partii rządzącej można znaleźć oznaki dzielenia społeczeństwa obywatelskiego, gdzie jedynie ci, którzy działają zgodnie z określonym zestawem (konserwatywnych) wartości, znajdują zrozumienie u rządzących.

Jaka jest  sytuacja organizacji obywatelskich w Polsce po 3 latach rządów obecnej władzy? Czy wprowadzane rozwiązania wzmocnią sektor czy pogłębią trawiące go od lat problemy? Jakiego w tym kontekście wsparcia potrzebują organizacje w trudnej dla wielu z nich sytuacji? I co mogą zrobić w tym celu instytucje publiczne, działające na różnych poziomach - europejskim, krajowym i lokalnym?

W dyskusji udział wezmą:

•    dr Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego
•    Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Zespołu ds. Równego Traktowania, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
•    Agata Diduszko-Zyglewska, radna m.st. Warszawy, dziennikarka Krytyki Politycznej
•   dr Anita Kucharska-Dziedzic, prezeska Stowarzyszenia BABA i radna Zielonej Góry


Wstęp do dyskusji: Filip Pazderski, Program Społeczeństwa Obywatelskiego i Demokracji, Instytut Spraw Publicznych

Prowadzenie: Paweł Sulik, dziennikarz Radia Tok FM

Debata jest organizowana w związku z ukazaniem się kolejnej edycji raportu CSO Sustainabilty Index, w odniesieniu do Polski od ponad 10 lat przygotowywanego przez Instytut Spraw Publicznych dla amerykańskiej Agencji na rzecz Międzynarodowego Rozwoju (USAID).



Debata odbywa się w ramach kampanii "Make Europe Great for All (MEGA)" 

Rejestracja na debatę: Czy dobra zmiana? Kondycja sektora obywatelskiego w Polsce

Formularz był aktywny do 2018-11-29 23:59.
Zapisz się do newslettera
Newsletter