Rok publikacji: 2018
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie Polityka Społeczna

Rodzice z niepełnosprawnościami w sieci. Analiza blogów i forów internetowych

Pobierz publikację:
Niniejszy raport jest próbą wglądu w aktywność internetową rodziców z niepełnosprawnościami w Polsce. Ponieważ sytuacja tej grupy pozostawała słabo rozpoznana, a dostępne dane były wyłącznie fragmentaryczne, zespół Instytutu Spraw Publicznych podjął się przeprowadzenia całościowych badań dotyczących matek i ojców z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jednym z pierwszych elementów tego projektu, trwającego od 2016 roku, była niniejsza analiza dotycząca aktywności rodziców z niepełnosprawnościami w Internecie.
 
Etnografia internetowa ma w sobie duży potencjał. Internet to nie tylko bogactwo i zróżnicowanie, ale także łatwa dostępność treści. Wyzwaniem jest jedynie umiejętna ich selekcja. Badaczom zależało na dotarciu do treści, które dawałyby wgląd w codzienność rodziców z niepełnosprawnościami, ich radości, wyzwania i dylematy, przy tym powstającej możliwie spontanicznie. Wybrano więc do analizy dwa typy materiałów: blogi tworzone przez rodziców z niepełnosprawnościami oraz wątki z forów internetowych, na których się wypowiadają.
 
Pierwsza część niniejszego raportu omawia aktywność rodziców z niepełnosprawnościami w tak zwanej blogosferze. W drugiej części znalazła się analiza treści różnych forów pod kątem obecności wątków dotyczących rodzicielstwa osób zmagających się z różnego typu dysfunkcjami. Trzecia część zawiera najważniejsze wnioski i zalecenia wynikające z analizy.

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter