Rok publikacji: 2014
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Poznać sąsiada!

Pobierz publikację:
Od ponad dwudziestu lat Polacy i Niemcy mogą się spotykać dzięki polsko-niemieckim programom wymiany młodzieży. Wzięło w nich już udział blisko dwa i pół miliona osób! Zachęca to do postawienia pytania o to, jakie skutki spotkania te mają zarówno dla rozwoju osobistego uczestników, jak i dla zbliżania się obu społeczeństw: wzajemnego postrzegania się, wizerunku drugiego kraju czy oceny jego roli w Europie.
 
Wywiady przeprowadzone z uczestnikami projektów wymiany po obu stronach granicy pokazały, że dla części młodych ludzi doświadczenie udziału w tym programie było prawdziwym otwarciem oczu. Zwłaszcza młodzi Niemcy mogli dzięki pobytowi w Polsce choć trochę zapisać białą kartkę papieru, jaką był dla nich sąsiedni kraj. Polacy nie zmienili zaś znacznie swojego obrazu Niemiec, przekonali się jednak do Niemców jako sympatycznego społeczeństwa.
 
Jednocześnie rozmowy z osobami, które w wymianie brały udział niedawno i z uczestnikami, którzy wyjechali kilka lat wcześniej, wskazują, jakie wyzwania stoją przed organizatorami takich programów. Podczas gdy wyjazd za granicę sam w sobie nie ma już dla wielu mocy przyciągającej, udział w projekcie wymiany nadal może być atrakcyjny jako ciekawa przygoda. Konieczne jest jednak poszukiwanie nowych tematów, interesujących metod prowadzenia wspólnych zajęć i rzeczywiste włączanie młodzieży w tworzenie programu wymiany.
 
Niniejsza publikacja powstała w ramach współpracy dwóch instytutów badawczych z Polski i Niemiec. Opisuje wyniki badań, przywołując liczne wypowiedzi uczestników, ponadto formułuje rekomendacje dla osób zajmujących się stosunkami polsko-niemieckimi i samych organizatorów programów wymiany.

czytaj również 
Poznać sąsiada! Wpływ polsko-niemieckich programów wymiany młodzieży na ich uczestników Podsumowanie badań i rekomendacje

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter