Rok publikacji: 2022
Europa

Polacy i Niemcy - jak dalecy, jak bliscy. Barometr Polska - Niemcy 2022

Pobierz publikację:
„Barometr Polska – Niemcy” od ponad dwudziestu lat mierzy „atmosferę” relacji polsko-niemieckich, odpowiadając na pytania o to, jak Polacy i Niemcy postrzegają siebie nawzajem i jak oceniają stan dwustronnych stosunków oraz działania drugiego kraju w różnych sferach polityki. Obserwując obecny stan współpracy polsko-niemieckiej, wyraźnie można zauważyć, że staje ona między innymi przed dwoma wyzwaniami. Z jednej strony jest to negatywne wykorzystywanie historycznego balastu, wpływającego na obraz Niemiec wśród Polaków, z drugiej zaś – niewystarczająca wiedza Niemców o Polsce, która z kolei przekłada się na ambiwalentny lub negatywny wizerunek tego kraju.

Postanowiliśmy więc w tegorocznej edycji „Barometru Polska – Niemcy” ponownie skupić się na podstawowych pytaniach, pomagających określić, jak bliscy jesteśmy – Polacy i Niemcy – sobie nawzajem i co sądzimy o kraju sąsiada.

Zadaliśmy pytania o wzajemną sympatię, akceptację w różnych rolach społecznych czy o ocenę, jak funkcjonuje drugie państwo w podstawowych sferach polityki. Aby lepiej zrozumieć, co konkretnie ma wpływ na te opinie, dodaliśmy pytania o źródła wiedzy – tej szeroko pojętej społeczno-politycznej, jak i tej konkretnie dotyczącej Niemiec i Polski – oraz o stopień zainteresowania polityką europejską i międzynarodową.

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

“Beyond Us and Them”

Seria podkastów o radykalizacji w czasach polaryzacji społecznej
Zapisz się do newslettera
Newsletter