Partycypacja pracowników w zarządzaniu poprzez udział w organach kierowniczych przedsiębiorstw: doświadczenia międzynarodowe, wnioski dla Polski
Jan Czarzasty
Podziel się
Pobierz publikację:
Idee demokracji przemysłowej, swego czasu żywe i uzyskujące realny oddźwięk na stosunki pracy wydają się dziś nieco zapomniane. Niewątpliwie jest to efekt długiego trwania wzorów mentalności neo-liberalnej, które okazały się zaskakująco odporne na wpływ wielkich, złożonych kryzysów, zarówno poprzedniego, który rozpoczął się w roku 2008, jak i obecnego, datującego się od 2020 roku. Nie da się ukryć, że marginalizacja partycypacji pracowniczej w zarządzaniu wiąże się z kryzysem związków zawodowych w krajach rozwiniętych gospodarczo, ponieważ to związki zawodowe były jej głównym agentem i protagonistą procesów demokratyzacji miejsca pracy oraz zwiększania wpływu pracowników na decyzje kierownicze, co wprost przekładało się na ich upodmiotowienie.
Niniejsza ekspertyza koncentruje się na przedstawieniu polskich tradycji partycypacji pracowników w zarządzaniu, przedstawia także przegląd międzynarodowych doświadczeń w tym zakresie - w tym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Autor przedstawia również swoją opinie na temat perspektyw wzmocnienia tego mechanizmu w Polsce.