Rok publikacji: 2021
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Odporność na tendencje antydemokratyczne przez edukację. Kompetencje sprzyjające kulturze demokratycznej w pracy socjalnej i młodzieżowej w Europie

Pobierz publikację:
Od początku tysiąclecia demokracja na całym świecie stoi w obliczu poważnych wyzwań. Liczba państw uznawanych za demokratyczne zmniejsza się regularnie od 2005 roku, a nawet w przypadku ustabilizowanych demokracji spada ich jakość (jak zauważa Freedom House, 2019). Wiele krajów zmaga się z antydemokratycznymi, autorytarnymi tendencjami. 
 
Aby odpowiedzieć na takie zjawiska, autorzy i autorki tego podręcznika koncentrują się na kompetencjach na rzecz kultury demokratycznej, a więc na tym, jak zapobiegać i unikać antydemokratycznych zjawisk, takich jak autorytaryzm, gwałtowna radykalizacja, ekstremizm, mowa nienawiści czy teorie spiskowe. Materiał ten zawiera zestaw nowych lub odświeżonych metod edukacyjnych, dostosowanych do pracy konkretnie z pracownikami socjalnymi i osobami pracującymi z młodzieżą. Wszystkie one powinny pomóc im w przygotowaniu się do przeciwdziałania tendencjom zagrażającym naszym demokracjom.

Publikacja dostępna również w angielskiej, francuskiej i niemieckiej wersji językowej

Podręcznik został opracowany w ramach projektu "Resilience through Education for Democratic Citizenship" (REDE), realizowanego w programie "Democratic and Inclusive School Culture in Operation" (DISCO) Komisji Europejskiej i Rady Europy. 
 

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:
Zapisz się do newslettera
Newsletter