Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko. W mozaice postaw, poglądów i działań
Paulina Sobiesiak-Penszko
Podziel się
Pobierz publikację:
Wojna w Ukrainie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo energetyczne Europy i Polski, ale także sytuację żywnościową na całym świecie, w tym przełoży się na wzrost cen żywności i konieczność zmniejszania zależności od Rosji w zakresie produkcji żywności. Na kryzys ten nakładają się inne wyzwania związane z globalnym ociepleniem i kryzysem bioróżnorodności.
Model rozwoju wsi i rolnictwa, który będzie odporny na takie kryzysy i będzie mógł im sprostać musi mieć charakter zrównoważony - łączyć produkcję żywności z dbałością o środowisko, nieodnawialne zasoby oraz jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń.
W prezentowanym raporcie poszukujemy odpowiedzi na pytania jaką rolę mogą odegrać kobiety w ekologicznej transformacji wsi, czy są lub mogą być liderkami w ochronie klimatu i środowiska w środowiskach wiejskich i co sprzyja ich zaangażowaniu i na jakie napotykają bariery? A także jak włączać mieszkanki terenów wiejskich w ochronę klimatu i środowiska?
Publikacja przygotowana wspólnie z Fundacją im. Heinricha Bölla na podstawie ogólnopolskiego badania postaw, wiedzy i zaangażowania mieszkanek gmin wiejskich w ochronę środowiska i klimatu.