Rok publikacji: 2020
Równość płci

Kobiety w polityce krajowej. Strategie partii politycznych w wyborach parlamentarnych w 2019 roku

Pobierz
W związku z wyborami parlamentarnymi w 2019 roku i poprzedzającą je kampanią wyborczą temat uczestnictwa kobiet w polityce pojawiał się w debacie publicznej stosunkowo często. Nie tylko polityczka Małgorzata Kidawa-Błońska była promowana przez Koalicję Obywatelską jako przyszła premierka, ale także liderki lewicy wezwały opozycję do wsparcia dziesięciopunktowego „Paktu dla kobiet” i zachęcały kobiety do udziału w wyborach. Można było oczekiwać, że przełoży się to na wynik kobiet w ostatnich wyborach.

Niniejszy raport jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy tak się rzeczywiście stało. W przeprowadzonym przez autorki i autora badaniu dotyczącym strategii partii politycznych wobec kandydatek w wyborach samorządowych w 2018 roku  pojawiła się wśród liderek partii politycznych teza, że to wybory parlamentarne są tymi, w których promocja kandydatek jest najistotniejsza i najbardziej widoczna. Analizy stanowią również próbę sprawdzenia wspomnianej tezy oraz przynoszą odpowiedź na pytanie o to, czy partie postawiły na kobiety w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

W kolejnych częściach niniejszego raportu zostaną przedstawione wyniki analiz statystycznych dotyczących udziału kobiet w ostatnich wyborach parlamentarnych, a także wnioski z wywiadów z przedstawicielkami i przedstawicielami kluczowych ugrupowań politycznych na temat strategii różnych partii wobec kandydatek startujących w tych wyborach. W podsumowaniu zaprezentowano rekomendacje, których zastosowanie mogłoby zwiększyć poziom reprezentacji kobiet w polskiej polityce.


 

Pobieranie publikacji

Podaj adres e-mail, na który publikacja ma zostać wysłana:

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter