Kobiety w Parlamencie Europejskim. Udział kandydatek w wyborach w 2024 roku
Małgorzata Druciarek, Aleksandra Niżyńska, Dariusz Przybysz, Izabela Przybysz
Podziel się
Pobierz publikację:
Od czasu pierwszych bezpośrednich wyborów w 1979 roku w reprezentacji obywateli Europy wyraźnie przybywa kobiet, ale nie we wszystkich parlamentarnych frakcjach i nie ze wszystkich państw członkowskich. Mimo że równość płci jest jedną z kluczowych wartości Unii Europejskiej, która została włączona do wielu instrumentów oraz polityk, nie zawsze znajduje ona odzwierciedlenie w rzeczywistej partycypacji kobiet w poszczególnych instytucjach Unii Europejskiej, w tym w Parlamencie Europejskim.
Ile kobiet kandydowało w poszczególnych krajach europejskich, a ile z nich odniosło sukces? Jak te wyniki przełożyły się na pozycję i rolę kobiet w Parlamencie Europejskim po wyborach 2024 roku?
Niniejszy raport rozpoczynamy od analizy obecności kandydatek na listach - w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce na przestrzeni lat oraz w 2024 roku oraz tego, w jaki sposób kształt list przełożył się na sukces wyborczy kobiet. Następnie opisujemy udział kobiet w wyborach w pozostałych krajach członkowskich oraz rolę kobiet w organach wybieralnych Parlamentu Europejskiego. W podsumowaniu zaprezentowano rekomendacje, których zastosowanie mogłoby zwiększyć poziom reprezentacji kobiet w europejskiej polityce.