Przeskok do zgody. Podkasty Instytutu Spraw Publicznych

W 1989 roku w Polsce udała się rzecz jeszcze rok wcześniej niewyobrażalna. Jako pierwsze państwo z tzw. bloku komunistycznego zaczęliśmy się wydostawać spod kontroli Związku Radzieckiego. W sposób pokojowy osiągnięte zostało porozumienie między opozycją i partią rządzącą przy Okrągłym Stole, odbyły się (częściowo) wolne wybory parlamentarne, a w ich rezultacie powstał opozycyjny rząd. To wszystko nie wydarzyło się samo. W sprzyjających okolicznościach geopolitycznych doprowadziła do tego aktywność tysięcy Polek i Polaków, czerpiących energię do działania z „karnawału Solidarności” lat 1980-81.




W prezentowanych tu rozmowach wracamy do emocji tamtych dni i z zaproszonymi gośćmi przyglądamy się historii polskiego optymizmu. Zastanawiamy się nad rolą społeczeństwa obywatelskiego w zmianie, wydawałoby się, niezmiennej rzeczywistości społecznej. Zadajemy też pytanie, czemu pozytywnych emocji tamtych dni nie udało się nam przekuć w spajający społeczeństwo mit założycielski Polski demokratycznej? Stawiamy hipotezę, że nadrobienie tego może być teraz jednym z ważniejszych zadań dla obywatelek i obywateli.

Odcinek 8. Rozmowa z Sylwią Chutnik



Odcinek 7. Rozmowa z Adamem Zielińskim „Łoną”


Odcinek 6. Rozmowa z Adamem Bodnarem




Odcinek 5. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

Współtwórca Ośrodka Pogranicze, Sejny opowiada o roku 1989 z perspektywy wschodniego pogranicza Polski, wyzwaniach związanych z budową tam mostów między ludźmi i roli zaufania oraz potrzebie ciągłości codziennego wypełniania aktywnością obywatelską przestrzeni między rodziną i narodem 




Odcinek 4. Rozmowa z prof. Krystyną Skarżyńską

W której słuchacz dowie się o mozolnej budowie wspólnej identyfikacji „my” wśród uczestników okrągłego stołu, jak to przekładało się na emocje, z jakimi w okres transformacji wchodzili Polki i Polacy oraz o tym, co w historii o powszechnym optymizmie 1989 roku jest mitem…






Odcinek 3. Rozmowa z dr Elżbietą Korolczuk 

O tym, że rok 1989 był nie tylko nowym początkiem, ale przyniósł też kontynuację działania wielu organizacjom społecznym, a licznym Polkom i Polakom rozczarowanie oraz o tym, czemu sortownie Amazona powinny być dzisiaj nowymi „stoczniami gdańskimi”…




Odcinek 2. Rozmowa z Barbarą Labudą

O funkcjonowaniu opozycji w zamkniętym społeczeństwie, podobieństwach tamtej sytuacji do obecnej powszechnej kwarantanny oraz pozytywnej energii, która pozwoliła wówczas Polkom i Polakom odzyskać swobodę i zbudować kraj od nowa.




Odcinek 1. Rozmowa z prof. Robertem Trabą

O roli roku 1989 w historii Polski i Europy oraz naszych zmaganiach z upamiętnieniem ówczesnych wydarzeń z profesorem Robertem Trabą rozmawia Filip Pazderski








Działanie jest realizowane w projekcie „History of optimism: Civil society shaping the positive future”, finansowanym przez Komisję Europejską w programie “Europa dla Obywateli”. Partnerami projektu są organizacje: Nyt Europa (Dania), MitOst e.V. (Niemcy), ISP (Polska) i European Civic Forum (Francja).
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter