Projekt składa się z 5 komponentów:
1. Komponent pierwszy polega na przeprowadzeniu cyklu warsztatów ułatwiających integrację w Polsce. Tematyka warsztatów i szkoleń dotyczyć będzie problemów akulturacyjnych, strategii adaptacyjnych, przeżywania stresu związanego ze zmianą środowiska kulturowego i uchodźctwem, radzenia sobie ze zmianą i trudnościami w obrębie tożsamości, trudnościami wychowawczymi związanymi z przeżywaniem przez dzieci uchodźców zmiany kultury życia, norm i wartości polskich i rozwiązywania konfliktów z którymi stykają się uchodźcy.Szkolenia i warsztaty prowadzone będą przez dyplomowanych trenerów psychologicznego treningu grupowego posiadających wiedzę z zakresu różnic międzykulturowych oraz doświadczenie w realizacji zajęć dla imigrantów. Ten komponent będzie skierowany przede wszystkim do osób objętych jedną z form ochrony międzynarodowym, oraz częściowo dla osób ubiegających się o nadanie statusu). Jak dotąd odbyły się:
2. Drugim komponentem są warsztaty z wiedzy prawnej i obywatelskiej, które będą prowadzone przez doświadczonych prawników – trenerów, pracujących z tą grupą beneficjentów. Będą oneobejmowały m.in. podstawowe procedury legalizacyjne z elementami procedury administracyjnej; naturalizacji, czynności prawno-administracyjne regulujące elementarny zakres działań i obowiązków cudzoziemca w Polsce, tj. wyrobienia NIP, PESEL, meldunek i najem, jak i kiedy można pracować legalnie – podstawy prawa pracy (z uwzględnieniem 3 rodzajów umów o pracę - umowa o dzieło, umowa zlecenie i umowa o pracę) oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej, inne ważne przepisy prawa – podstawy prawa rodzinnego (małżeństwo, rozwód, rejestracja urodzeń i zgonów), prawo jazdy. Szkolenia będą prowadzone w ośrodkach dla osób w procedurze, a także w siedzibie ISP. Ten komponent będzie skierowany zarówno do dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy jak i tych objętych jedną z form ochrony międzynarodowej. Jak dotąd odbyły się:
Relacja z warsztatów prawnych >>>
Prowadzenie warsztatów: Dawid Cegiełka, Stowarzyszenie Integrwencji Prawnej
3. Trzecim komponentem projektu są szkolenia prowadzone metodą warsztatową dla osób pracujących z imigrantami. Tematyka warsztatów będzie dotyczyć specyfiki pracy i pomocy uchodźcom, m. in.: wiedzy dotyczącej różnic kulturowych, elementów komunikacji z klientem odmiennym kulturowo, wiedzy dotyczącej etapów przeżywania szoku kulturowego, traumy wynikającej z przeszłych doświadczeń klienta w kraju pochodzenia, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi w kontakcie z uchodźcami, wiedzy na temat metod rozwiązywania konfliktów. Warsztaty pozwolą osobom, organizacjom i instytucjom pracującym na rzecz osób objętych jedną z form ochrony międzynarodowej na efektywniejsze i bardziej adekwatne działania odpowiadające na potrzeby tej grupy migrantów, tym samym przyczyniające się do lepszej ich integracji. Jak dotąd odbyły się:
4. Komponent czwarty będzie polegał na przeprowadzeniu warsztatów na temat dialogu międzykulturowego dla imigrantów objętych jedną z form ochrony międzynarodowej oraz dla przedstawicieli społeczeństwa przyjmującego (m.in. osób pracujących z tą grupą beneficjentów, studentów, nauczycieli i innych grup, które się z nimi stykają). Ten etap warsztatów będzie skupiał się na komunikacji międzykulturowej i będzie komplementarny wobec szkoleń dedykowanych osobno dla imigrantów oraz pracujących z nimi osób. Podczas warsztatu przedstawione zostaną informacje dotyczące różnic międzykulturowych i ich źródeł. Celem będzie pokazanie, że same konflikty nie są specyficzne kulturowo, ale już ich rozwiązania - tak. Jak dotąd odbyły się:
5. Piąty komponent polega na opracowaniu i przygotowaniu podręcznika dla trenerów zbierającego doświadczenia zdobyte w trakcie prowadzenia warsztatów dla migrantów przymusowych. Podręcznik będzie zawierał metodologię prowadzenia warsztatów dla migrantów przymusowych, przykładowe scenariusze zajęć, materiały szkoleniowe i ogólne porady dotyczące pracy z tą grupą beneficjentów. Podręcznik będzie przedstawiał metody prowadzenia warsztatów zarówno z dziedziny psychoedukacji, jak również warsztatów z podstawowej wiedzy prawnej i obywatelskiej. Publikacja uwzględniać będzie opracowanie i zastosowanie metod pracy uwzględniających różnice w sposobach uczenia się osób z różnych kręgów kulturowych.
Wszelkich informacji na temat projektu udziela Karolina Grot, Koordynator Projektów/Analityk w Programie Polityki Migracyjnej ISP, email: karolina.grot@isp.org.pl, tel. 22 556 42 78.
Grantodawca: Europejski Fundusz na Rzecz Uchodźców oraz budżet państwa