Instytut Spraw Publicznych od wielu lat prowadzi badania dotyczące poziomu wiedzy oraz opinii Polaków na temat przebiegu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Polska zajmuje niechlubne, przedostatnie miejsce w UE jeżeli chodzi o frekwencję w wyborach do PE. Szczególnie niechętnie biorą udział w wyborach młodzi Polacy, dlatego zmobilizowanie ich do udziału w wyborach jest dużym wyzwaniem.
W związku ze zbliżającymi się wyborami do PE w maju 2014 r., Instytut Spraw Publicznych realizuje projekt, którego celem jest poznanie oczekiwań, świadomości i wiedzy najmłodszych wyborców o PE.Projekt przewiduje przeprowadzenie dyskusji z osobami w wieku 18-25 lat oraz tymi powyżej 25 roku życia, żeby zobaczyć różnice w ich postawach wobec wyborów do PE i wiedzy o PE. Wywiady odbędą się w województwie wielkopolskich i podkarpackim w miejscowościach o różnej wielkości. Głównymi tematami poruszanymi podczas rozmów, będą sprawy związane z uczestnictwem w wyborach i ewentualnymi przyczynami absencji, powszechną wiedzą na temat PE, czynnikami mogącymi wpłynąć na większe zainteresowanie ankietowanych tematyką europejską i wyborami w 2014 r.
Informacje uzyskane w ramach projektu będą porównywane z wynikami badań sondażowych z poprzednich latach. Dzięki czemu zostaną osiągnięte bardziej szczegółowe dane; odnośnie przyczyn nieobecności najmłodszych grup badanych podczas wyborów oraz zakresu ich wiedzy o instytucjach unijnych.
Etapy projektu:
Czytaj powstały w ramach projektu raport:
Projekt współfinansowany i realizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Koordynator projektu:
Anna Jezierska
Analityk/Koordynator projektów Program Europejski
e-mail: anna.jezierska@isp.org.pl