Status:

Projekt archiwalny

Podziel się

Monitoring finansowania prezydenckiej kampanii wyborczej (2005 - 2007)


Projekt był realizowany przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych. Celem monitoringu była kontrola źródeł finansowania i wydatków komitetów wyborczych kandydatów ubiegających się o fotel Prezydenta RP w wyborach 2005 r. W ramach projektu przeprowadzona została analiza darowizn, zbiórek publicznych oraz wydatków komitetów na kampanię medialną, materiały propagandowe i festyny wyborcze. Badaniom poddane zostały również sprawozdania finansowe przekazane przez komitety Państwowej Komisji Wyborczej.
Z udziałem Instytutu Spraw Publicznych opracowany został raport podsumowujący wyniki monitoringu, który został przedstawiony na konferencji w maju 2006 r.
Z wykorzystaniem doświadczeń zebranych w ramach monitoringu Fundacja im. Stefana Batorego oraz Instytut Spraw Publicznych przygotowały dokument stanowiący propozycję kompleksowej reformy systemu finansowania prezydenckiej kampanii wyborczej.
 

 "Proponowane zmiany w systemie finansowania prezydenckiej kampanii wyborczej w Polsce". (plik w formacie pdf.)
 
Dokument został przedstawiony na konferencji pt. "Skuteczna kontrola finansowania polityki", która odbyła się 26 kwietnia 2007 r.
 
 


Zapis konferencji
 
Więcej informacji o projekcie, a także pełna wersja raportu pt. "Wybory prezydenckie 2005. Monitoring finansów wyborczych" (w wersji pdf.) można odnaleźć na stronie internetowej: www.prezydent2005.org.pl
 

 
 
Podziel się
Zapisz się do newslettera
Newsletter