Status:

Projekt archiwalny

Podziel się

Monitoring finansowania prezydenckiej kampanii wyborczej (2005 - 2007)


Projekt był realizowany przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych. Celem monitoringu była kontrola źródeł finansowania i wydatków komitetów wyborczych kandydatów ubiegających się o fotel Prezydenta RP w wyborach 2005 r. W ramach projektu przeprowadzona została analiza darowizn, zbiórek publicznych oraz wydatków komitetów na kampanię medialną, materiały propagandowe i festyny wyborcze. Badaniom poddane zostały również sprawozdania finansowe przekazane przez komitety Państwowej Komisji Wyborczej.
Z udziałem Instytutu Spraw Publicznych opracowany został raport podsumowujący wyniki monitoringu, który został przedstawiony na konferencji w maju 2006 r.
Z wykorzystaniem doświadczeń zebranych w ramach monitoringu Fundacja im. Stefana Batorego oraz Instytut Spraw Publicznych przygotowały dokument stanowiący propozycję kompleksowej reformy systemu finansowania prezydenckiej kampanii wyborczej.

Dokumentpt. "Proponowane zmiany w systemie finansowania prezydenckiej kampanii wyborczej w Polsce". (plik w formacie pdf.)
 
Dokument został przedstawiony na konferencji pt. "Skuteczna kontrola finansowania polityki", która odbyła się 26 kwietnia 2007 r.
 
 
Zaproszenie wraz z programem konferencji (w formacie pdf.)
 


Zapis konferencji
 
Więcej informacji o projekcie, a także pełna wersja raportu pt. "Wybory prezydenckie 2005. Monitoring finansów wyborczych" (w wersji pdf.) można odnaleźć na stronie internetowej: www.prezydent2005.org.pl
 
Warto odwiedzić również stronę innego projektu realizowanego przez ISP: Kontrola finansowania partii politycznych.
 
Kontakt:

Koordynator projektu ze strony ISP
Jarosław Zbieranek
Tel. 022 556 42 73
e-mail: jaroslaw.zbieranek@isp.org.pl
Podziel się

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Niemcy w zbliżeniu

Opisujemy fakty, komentujemy decyzje, tłumaczymy zawiłości niemieckiej polityki #niemcywzblizeniu
Zapisz się do newslettera
Newsletter