Efektywne działania proklimatyczne podjęte w obecnej dekadzie zadecydują, czy Europie uda się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Wybuch wojny w Ukrainie oraz kryzys energetyczny nie zmieniają planów UE związanych z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu, ale stanowią istotne zagrożenie dla realizacji jego ambitnych założeń.
Kryzys energetyczny wpływa na pogłębianie negatywnych nastrojów społecznych wprost wynikających z rosnących cen, szerzącego się ubóstwa energetycznego oraz ogólnych obaw o przyszłość. W tym kontekście działania na rzecz ochrony klimatu mogą nie tylko wypaść z listy priorytetów poszczególnych rządów, ale także zostać wskazane jako czynnik wywołujący kryzys energetyczny i gospodarczy.
Jak pokazują badania ISP na temat dezinformacji dotyczącej klimatu, polityka klimatyczna jest już wykorzystywana jako narzędzie gry politycznej, służące m.in. usprawiedliwianiu wysokich cen energii i zaniechań państwa w transformacji energetycznej. Można się spodziewać, że te praktyki nasilą się w związku z kampaniami wyborczymi w 2023 i 2024 roku w Polsce.
Celem projektu jest wzmocnienie odporności polskiego społeczeństwa na negatywne skutki kryzysu energetycznego oraz przeciwdziałanie pogłębianiu się nastrojów antyklimatycznych, antyeuropejskich i antydemokratycznych. Cel ten będzie realizowany poprzez następujące działania:
• badania samorządów i osób indywidualnych dotyczące radzenia sobie z kryzysem energetycznym • badanie aktywistów, ruchów i organizacji klimatycznych i ich działań w kontekście kryzysu klimatycznego • ewaluacja rozwiązań systemowych w Polsce oraz analiza dobrych praktyk z innych krajów • wypracowanie rozwiązań (warsztaty z udziałem ekspertów z różnych dziedzin) • wydarzenia sieciujące i szkoleniowe (cykl spotkań dla aktywistów, organizacji i ruchów klimatycznych) • wydarzenia upowszechniające (kampania medialna, debata, wywiady prasowe i radiowe)
Każdy z etapów angażuje różne grupy interesariuszy: samorządy, indywidualnych obywateli, osoby i organizacje działające na rzecz klimatu i transformacji, polityków szczebla centralnego i lokalnego oraz szeroką opinię publiczną.
Realizację projektu przewidziano na 18 miesięcy (styczeń 2023-czerwiec 2024).
Projekt jest realizowany z grantu Open Society Foundations