Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji (The National Integration Evaluation Mechanism - NIEM) jest sześcioletnim projektem, którego celem jest przygotowanie kluczowych obszarów integracji uchodźców w piętnastu krajach Unii oraz próba sprostania współczesnym wyzwaniom jakie niesie za sobą integracja migrantów przymusowych. Współcześnie sytuacje konfliktowe trwają coraz dłużej i średnio siedemnaście lat zajmuje zanim uchodźca uciekający przed wojną ma szanse powrotu do swojej ojczyzny. Z tego powodu integracja nowoprzybyłych osób objętych międzynarodową ochroną stanowi natychmiastowe i poważne wyzwanie dla europejskich społeczeństw.
Projekt NIEM opiera się mechanizmie ewaluacji polityk integracyjnych skierowanych do osób objętych ochroną międzynarodową powtarzanym co dwa lata, który ma na celu ukazanie luk w standardach integracyjnych, identyfikacji obiecujących praktyk i ewaluacji efektów zmian politycznych i legislacyjnych.
Projekt osadzony jest w kontekście zmian zachodzących obecnie w prawie dotyczącym udzielania ochrony międzynarodowej zarówno na poziomie państwowym jak i europejskim wywołanym tzw. kryzysem migracyjnym trawającym od 2015 roku.
Model NIEM: od wskaźników do zmian
Projekt NIEM rozwijać będzie miarodajne i rzetelne metody zbierania danych o integracji osób objętych ochroną międzynarodową. Będzie również dostarczać dowodów, które mogą pomoc w pracy nad nowymi politykami integracyjnymi zwiększającymi potencjał nowoprzybyłych uchodźców. Używając ponad 150 wskaźników NIEM zbuduje i rozwinie aktualne standardy Unii Europejskiej dotyczące integracji uchodźców. Wskaźniki te oferują unikatową kombinacje danych wejściowych, istniejących polityk i wskaźników wyjściowych, które pozwalają przewidywać i identyfikować najbardziej pilne przeszkody w integracji.
Model NIEM: od wyników badań do wpływu na politykę integracyjną
Projekt NIEM pełni również istotna rolę rzeczniczą poprzez angażowanie wszytskich aktorów istotnych w procesie integracji - rządy państw Unii, władze lokalne, partnerzy społeczni, organizacje pozarządowe jak również samych migrantów przymusowych. Poprzez zaangażoanie wszytskich stron odpowiedzialnych za integracjie projekt NIEM dostarczy platfomy do rzetelnej, merytorycznej i nieemocjonelnej dyskusji o przyszłości intergacji migrantów przymusowych w Europie.
Przez to wczesne i nieustanne zaangażowanie w działania projektowe kluczowych aktorów odpowiedzialnych za integrację, wyniki raportów NIEM mogą realnie pomoc w kształtowaniu efektywnej polityki integracyjnej. Przedstawiane w raportach luki w politykach i przedstawianie potencjalnych możliwości integracyjnych są niezbędne w odpowiadadniu na zastrzeżeń tych europejskich obywateli, którzy nie są przeciwko samej obecności uchodźców, ale raczej są sceptyczni co do możliwości ich państw do integracji osób objętych międzynarodową ochroną.