Status:

Projekt archiwalny

Podziel się

Dzieci warszawskie mają głos w sprawach publicznych


Od aktywności  mieszkańców i otwartości władz zależy, jak będzie nam się żyło w naszym mieście, dzielnicy, osiedlu – w jakim stopniu  decyzje podejmowane przez władze będą uwzględniały rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Jednak  mieszkańcy to nie tylko osoby dorosłe. Postanowiliśmy zatem zmierzyć się z pytaniem: jak włączać we współdecydowanie dzieci i młodzież? 

Temu tematowi poświęcona była otwarta debata  „Układanka Warszawa. Czy dzieci mogą mieć wpływ na miasto?”, którą zorganizowaliśmy 7 listopada 2015 r. w Warszawie. Dyskusja odbyła się z udziałem zaproszonych gości, którzy zetknęli się  z nurtującą nas kwestią w praktyce. W czasie spotkania swoim doświadczeniem dzielili się dyrektor gimnazjum,  ekspertka zajmująca się angażowaniem dzieci w tworzenie przestrzeni miejskiej, przedszkolanki, naczelniczka Wydziału  Komunikacji Społecznej miasta, działacze społeczni, rodzice  i oczywiście przedstawiciele młodego pokolenia.

Debacie  towarzyszył równolegle poprowadzony przez psychologa dziecięcego warsztat dla dzieci lat 6- 12  – maraton tworzenia pomysłów na projekty dla Warszawy. Warsztat był okazją do wypracowania własnych propozycji dla miasta. Swoje sugestie dzieci przedstawiły dorosłym uczestnikom debaty.
 
Inspiracje z debaty wykorzystaliśmy do sformułowania wskazówek dla miasta: „Partycypacja publiczna dzieci. Co można i warto zrobić w Warszawie”.  Liczymy na to, że propozycje te zapoczątkują szerszą dyskusję i staną się impulsem do systematycznych działań na rzecz włączania młodszych mieszkańców we współdecydowanie.  
 
Naszym działaniom towarzyszyła akcja upowszechniająco-edukacyjna. Zapraszamy do obejrzenia filmików:
Szyfr do walizki marzeń
Układanka Warszawa

Projekt finansuje m. st. Warszawa


Podziel się
Zapisz się do newslettera
Newsletter