Od aktywności mieszkańców i otwartości władz zależy, jak będzie nam się żyło w naszym mieście, dzielnicy, osiedlu – w jakim stopniu decyzje podejmowane przez władze będą uwzględniały rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Jednak mieszkańcy to nie tylko osoby dorosłe. Postanowiliśmy zatem zmierzyć się z pytaniem: jak włączać we współdecydowanie dzieci i młodzież?
Temu tematowi poświęcona była
otwarta debata „Układanka Warszawa. Czy dzieci mogą mieć wpływ na miasto?”, którą zorganizowaliśmy 7 listopada 2015 r. w Warszawie
. Dyskusja odbyła się z udziałem zaproszonych gości, którzy zetknęli się z nurtującą nas kwestią w praktyce. W czasie spotkania swoim doświadczeniem dzielili się dyrektor gimnazjum, ekspertka zajmująca się angażowaniem dzieci w tworzenie przestrzeni miejskiej, przedszkolanki, naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej miasta, działacze społeczni, rodzice i oczywiście przedstawiciele młodego pokolenia.
Debacie towarzyszył równolegle poprowadzony przez psychologa dziecięcego warsztat dla dzieci lat 6- 12 – maraton tworzenia pomysłów na projekty dla Warszawy. Warsztat był okazją do wypracowania własnych propozycji dla miasta. Swoje sugestie dzieci przedstawiły dorosłym uczestnikom debaty.
Inspiracje z debaty wykorzystaliśmy do sformułowania
wskazówek dla miasta:
„Partycypacja publiczna dzieci. Co można i warto zrobić w Warszawie”. Liczymy na to, że propozycje te zapoczątkują szerszą dyskusję i staną się impulsem do systematycznych działań na rzecz włączania młodszych mieszkańców we współdecydowanie.
Naszym działaniom towarzyszyła akcja upowszechniająco-edukacyjna. Zapraszamy do obejrzenia
filmików:
Szyfr do walizki marzeń Układanka Warszawa Projekt finansuje m. st. Warszawa