Projekt BARMETAL ma na celu analizę obecnej sytuacji i możliwości wzmocnienia rokowań zbiorowych w branży metalowej w warunkach zmian technologicznych, w tym w szczególności cyfryzacji, automatyzacji i dekarbonizacji. Dzięki takiemu ukierunkowaniu projekt bezpośrednio odpowiada na zjawisko polegające na tym, że pandemia COVID-19 przyspieszyła rozpowszechnianie technologii i cyfrową transformację przemysłu i miejsc pracy opartych na metalu, inżynierii i technice. Zwiększyło to pilność i potrzeby partnerów społecznych, aby znaleźć wspólne podejścia do zarządzania szybką i zrównoważoną transformacją cyfrową. Projekt bada, w jaki sposób wyzwania dotyczące warunków pracy, takie jak intensyfikacja pracy, kształcenie zawodowe i zmieniające się wymagania dotyczące umiejętności pracowników w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką metali w całej UE, stwarzają możliwości wzmocnienia rokowań zbiorowych na poziomie miejsca pracy i sektora. Projekt kładzie duży nacisk na wzajemną wymianę i narzędzia uczenia się wśród partnerów społecznych pomiędzy tymi państwami członkowskimi, które mają już wysoko rozwinięte negocjacje zbiorowe i tymi, w których negocjacje te muszą być wzmocnione. Projekt BARMETAL dostarcza zatem wiedzy specjalistycznej w zakresie wzmacniania stosunków przemysłowych i ustanawia szerokie interakcje i współpracę pomiędzy partnerami badawczymi i społecznymi.
Celem projektu jest wyjaśnienie:
Ceemet i IndustriAll Europe, partnerzy społeczni na poziomie UE w przemyśle metalowym, opublikowali wspólną wizję wyzwań i możliwości digitalizacji dla pracowników i pracodawców. Projekt BARMETAL odpowiada na te wyzwania i priorytety na poziomie UE w sektorowym dialogu społecznym i pogłębia wiedzę w zakresie stosunków przemysłowych poprzez analizę zarówno procesów negocjacyjnych, jak i wyników (postanowień w układach zbiorowych) w 12 państwach członkowskich UE i 1 kraju kandydującym. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób kluczowe wyzwania wynikające z trendów cyfryzacji, automatyzacji i dekarbonizacji są ujmowane w ramy dialogu społecznego na poziomie UE oraz jak przewiduje się działania w poszczególnych państwach członkowskich UE i krajach kandydujących w odpowiedzi na priorytety dialogu społecznego na poziomie UE.
Cele badania zostaną zrealizowane poprzez następujące działania:
• W części ilościowej w ramach projektu zostanie zebranych i przeanalizowanych co najmniej 75 układów zbiorowych pracy z przemysłu metalowego (kwalifikują się zarówno układy zbiorowe na poziomie przedsiębiorstwa, jak i na poziomie sektora / wielu pracodawców).
• W części jakościowej zostanie przeprowadzonych co najmniej 15 wywiadów w 11 krajach, w tym 2 studia przypadków na poziomie przedsiębiorstwa.
Partnerzy:
- SUPERIORE DI STUDI UNIVERSITARI E DI PERFEZIONAMENTO S ANNA (IT)
- STREDOEUROPSKY INSTITUT PRE VYSKUMPRACE ZDRUZENIE (SK)
- LINNEUNIVERSITETET (SE)
- ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCURESTI (RO)
- FUNDACJA INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH (PL)
- STICHTING LOONWIJZER/WAGEINDICATOR FOUNDATION (NL)
- EKONOMSKI FAKULTET, UNIVERZITET U BEOGRADU (RS)
- Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (SK)
- Vasas Szakszervezeti Szövetség (HU)
- Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (SK)
- CONSIGLIO NAZIONALE DELL' ECONOMIA E DEL LAVORO (IT)
- INDUSTRIALL EUROPEAN TRADE UNION ASSOCIATION DE FAIT (BE)
- UNIVERZITA KARLOVA (CZ)
- ODBOROVY SVAZ KOVO (CZ)
- Samostalni sindikat metalaca Srbije (RS)
- ETUI (BE)
- 17 VERENIGING FME CWM (NL)
- 18 IG Metall (DE)
Materiały wypracowane w projekcie dostępne -
https://celsi.sk/en/barmetal/ Video:
BARMETAL Video for France:
https://youtu.be/8PtnUX9Rdbc BARMETAL Video for Italy:
https://youtu.be/ggcg69A2TYc BARMETAL Video for Sweden:
https://youtu.be/7LFNtx0nhvY BARMETAL Video for Denmark:
https://youtu.be/phI8qzuEI-8 BARMETAL Video for Hungary:
https://youtu.be/NCa9y_0rxNY BARMETAL Video for Poland:
https://youtu.be/TU7vvDqhmuE Czas trwania projektu: 2022- 2024
Źródło finansowania: DG Zatrudnienie, Sprawy Społeczne i Włączenie Społeczne, Komisja Europejska