Poznaj nasz zespół

Filip Czernicki

Filip Czernicki

Kierownik Centrum Konstytucjonalizmu i Kultury Prawnej


Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Prawa Niemieckiego prowadzoną we współpracy z Universität Bonn. W 2016 obronił doktorat w Instytucie Prawa Karnego UW. Biegle posługuje się językiem angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Obecnie wykładowca na stanowisku Adiunkta w Katedrze Prawa Publicznego i Międzynarodowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu SWPS.
Radca prawny, od maja 2018 roku Koordynator ds. programów pro bono Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Założył i prowadzi Radcowski Ośrodek Pomocy Prawnej przy OIRP w Warszawie. Od 2020 roku Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Prowadzi indywidualną praktykę w formie Kancelarii Radcy Prawnego. 
W działalności zawodowej specjalizuje się w prawie lotniczym, prawie spółek, prawie  organizacji pozarządowych oraz zarządzaniu projektami i administracją w biznesie.
Aktywny działacz społeczny i współpracownik szeregu organizacji pozarządowych w Polsce. Od wielu lat zajmuje się promocją i tworzeniem sieci Studenckich Poradni Prawnych (klinik prawa) w Polsce i Europie Wschodniej, jak również promocją działalności pro bono wśród prawników praktyków. Współzałożyciel drugiej w Polsce kliniki prawa działającej na Uniwersytecie Warszawskim. Autor wielu artykułów i publikacji na temat klinik prawa oraz dostępu do pomocy prawnej. Społecznie pełni funkcje: prezesa Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych (od 2002 roku). Od 2001 r. członek Zarządu Global Alliance for Justice Education, a później wieloletni jej Przewodniczący. Od 2015 r. wchodzi w skład Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej przy Ministrze Sprawiedliwości. Koordynator prawny w Polsce organizacji European Lawyers in Lesvos oraz organizator pomocy na rzecz uchodźców politycznych z Białorusi, a następnie uchodźców wojennych z Ukrainy. 

Od 1 sierpnia 2023 roku Kierownik Centrum Konstytucjonalizmu i Kultury Prawnej Instytutu Spraw Publicznych.

W  2012 roku w Madrycie został laureatem nagrody European Pro Bono Award, przyznawanej jest przez PILnet The Global Network for Public Interes Law, w 2013 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz uhonorowany w 2010 roku Medalem Ministra Sprawiedliwości za zasługi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter