Poznaj nasz zespół

dr Jacek Kucharczyk

dr Jacek Kucharczyk

Prezes Zarządu FISP

isp@isp.org.pl
tel.: (48 22) 5564261
Doktor socjologii, absolwent Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN - doktorat obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1994-1995 stypendysta Graduate Faculty of the New School for Social Research w Nowym Jorku. Wcześniej studiował filozofię na University of Kent at Canterbury (Master of Arts in Philosophy, 1992) oraz anglistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (Magister Filologii Angielskiej, 1987). 
 
W latach 80-tych współpracował z niezależnym ruchem studenckim i wydawniczym, między innymi z czasopismem „Wielka Gra” wydawanym przez Zespół Oświaty Niezależnej. W latach 90. współpracował z szeregiem organizacji społecznych, w tym Fundacją Edukacja dla Demokracji.
 
W Instytucie Spraw Publicznych pracuje od lipca 1997 roku, początkowo na stanowisku analityka w Programie Europejskim, potem dyrektora programowego i członka zarządu. W roku 2009 Rada Fundacji ISP powołała go na stanowisko prezesa zarządu Instytutu. 
 
Autor i redaktor licznych artykułów, policy briefs, raportów i książek na temat demokracji, populizmu, polityki zagranicznej, integracji europejskiej i stosunków transatlantyckich. Często komentuje bieżące wydarzenia polityczne w prasie, radio i tv, a jego wypowiedzi pojawiały się w najważniejszych mediach polskich, europejskich i światowych.
 
Dr Kucharczyk był współzałożycielem i członkiem władz wielu międzynarodowych organizacji pozarządowych. Od 2015 roku jest członkiem rady Prague Civil Society Center, w minionych latach zasiadał w radach brukselskiej fundacji European Partnership for Democracy (EPD) oraz Policy Association for an Open Society (PASOS). W latach 2016-2021 był członkiem, a następnie przewodniczącym rady Programu Stypendialnego Open Society Foundations, a wcześniej był członkiem rady Think Tank Fund w Open Society Institute w Budapeszcie (2008-2015).  W latach 2011-2015 był członkiem rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP). Jest także członkiem rady Fundacji Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO oraz Kapituły Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Czytaj pełne CV (w języku angielskim) 
Zapisz się do newslettera
Newsletter