Inspirator wyborczy

Od jesieni 2023 roku zaczniemy w Polsce cały cykl wyborczy. Przez kolejne dwa lata zagłosujemy nad składem władz wszystkich możliwych szczebli. One określą kierunki dalszego rozwoju naszego społeczeństwa, a wygrani uzyskają dostęp do olbrzymich zasobów publicznych.

Główni aktorzy sceny politycznej już rozpoczęli swoje przygotowania. Czas na nas! Jak zapewnić, by proces wyborczy nie wymknął się spod kontroli obywatelskiej? Jak wyglądają międzynarodowe standardy dotyczące jego organizacji? Kto i jak może wpływać na nasze zachowania wyborcze? Jakie główne tematy będą rozpalać debatę publiczną, skupiając uwagę Polek i Polaków? Czemu warto przyglądać się teraz bliżej działaniom ugrupowań politycznych, na co zwrócić przy tym uwagę oraz gdzie szukać wiedzy? To tylko część wątków, o których rozmawiamy z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami w serii podcastów ISP. Zapraszamy!
 
Odcinek 4: O potrzebie spokoju wokół urny wyborczej, oddaniu świadomego głosu i możliwości działania

Na finiszu kampanii wyborczej rozmawiamy z Różą Rzeplińską z MamPrawoWiedziec.pl i Zosią Lutkiewicz z Fundacji Odpowiedzialna Polityka o tym, czy można ją uznać za równą dla wszystkich komitetów. Próbujemy też rozbroić parę mitów na temat możliwych wydarzeń w dniu wyborów i przedstawiamy różne działania, które wyborcy i wyborczynie mogą jeszcze podjąć przed dniem głosowania oraz w jego trakcie. Na koniec zapraszamy do przygotowania się i oddania świadomego głosu. Do zobaczenia przy urnach 15 października!



Odcinek. 3: Jak ochronić uczciwość wyborów i sprzeciwić się referendalnemu fałszerstwu konstytucyjnemu?
Rozmowa z prof. Mirosławem Wyrzykowskim o zagrożeniach dla uczciwości i równości nadchodzących wyborów w państwie konstytucyjnie upadłym i zmienionego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego oraz Państwowej Komisji Wyborczej. Wyjaśniamy w niej też, czemu referendum 15 października należy uznać za fałszerstwo konstytucyjne i nie brać w nim udziału. Zachęcamy jednocześnie do głosowania w wyborach.



 
Odcinek. 2: Naszym gościem jest Jarosław Kopeć, jeden ze współautorów cyklu dziennikarskiego „Partia i spółki”

Jarosław Kopeć, jeden ze współautorów cyklu dziennikarskiego „Partia i spółki”, opowiada o kulisach pracy nad identyfikacją układu ponad 900 osób w organach zarządzających spółek skarbu państwa powiązanych z partią rządzącą. Wyjaśnia, co nam mówi taki poziom przejęcia państwa przez to ugrupowanie. Zachęca też do wyrobienia sobie nawyku samodzielnego sprawdzania ludzi na kierowniczych stanowiskach w wybranej spółce publicznej, jeśli irytują nas jakieś jej lokalne działania. Okazuje się to nie być tak skomplikowane!



 


Odcinek. 1: Rozmowa z Anną Mierzyńską, analityczką mediów społecznościowych o tym, jak dezinformacja i manipulacja w sieci angażuje nasze emocje i jakie opowieści przy tym wykorzystuje.

Wyjaśniamy w jej trakcie, czemu możemy mówić o istnieniu przemysłu rosyjskiej dezinformacji i jak może być on wykorzystany przed nadchodzącymi wyborami w Polsce. Wskazujemy też kilka prostych technik, za pomocą których możemy się chronić przed jej wpływem na to, jak i o czym myślimy.





 
Zapisz się do newslettera
Newsletter