Ekonomia szyta na miarę

Podziel się

Zatrudnij specjalistę!


W jaki sposób włącza się osoby z autyzmem na rynek pracy w krajach europejskich? Czemu w ogóle warto zatrudniać osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? I czy przedsiębiorczość społeczna może być szansą na włączenie tych osób na rynek pracy?

 

Dzis rozpoczynam się dwudniowa konferencja Fundacji Synapsis na której zaprezentowane zostaną zarówno polskie jak i zagraniczne rozwiązania w zakresie zatrudniania osób ze spektrum autyzmu.  

Celem Fundacji Specialist People jest stworzenie miliona miejsc pracy dla osób z autyzmem na całym świecie - deklrauje Thorkill Sonne. W zeszłym miesiącu Fundacja Specialisterne Polska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie swojej działalności.

Jeden z innowacyjnych modeli aktywizacji społecznej i zawodowej osób z autyzmem i zespołem Aspergera został opracowany przez duńską Fundację Specialist People, które prowadzi już w kilku państwach przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w sektorze IT. Osoby autystyczne to prawdziwi specjliści w branży IT. O tym jak skutecznie wykorzystać potencjał osób z autyzmem na rynku pracy i skąd się wziął pomysł na założenie przedsiębiorstwa społecznego rozmawiałam w czerwcu z Thorkilem Sonne, pionierem przedsiębiorczości społecznej osób z autyzmem i twórcą Specialisterne.

Wywiad opublikowany na portalu Ekonomiaspoleczna.pl można przeczytać tu. To bardzo inspirujaca lektura na rano! Polecam też wystąpienie Thorkilla!

 A tomała propozycja czytelinicza. Podczas konferencji spotkałam p. Hannę Pasterny, autorkę bardzo ciekawej książki "Tandem w szkocką kratę", która jest osobą niewidomą. Opisuje ona w niej historię swojego spotkania z cierpiącą na zespół Aspergera panią doktor z Uniwersyteu w Glasgow. Wspólna praca nad projektem na rzecz osób niepełnopsrawnych na samym początku obfitowała w same sytuacje konfliktowe. Obie panie różniło bowiem dużo, dwie odmienne dysfunkcje, zderzenie kultur, dwa skrajne temperamenty, gorliwa żydowska pobożność w spotkaniu z tradycją katolicką, koszerność i weganizm kontra mięsożerność. Czy takie spotkanie może sie przerodzić w przyjaźń?

Małgorzata Musierowicz, pisarka, tak mówi o tej książce: Jest to wyjątkowy, autentyczny i krzepiący zapis rodzenia się trudnej i pięknej przyjaźni. Optymistyczna i radosna, a zarazem pełna wnikliwej wrażliwości opowieść o mądrej dobroci, która potrafi wydobyć bliźniego z najgłębszej samotności.
Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Niemcy w zbliżeniu

Opisujemy fakty, komentujemy decyzje, tłumaczymy zawiłości niemieckiej polityki #niemcywzblizeniu
Zapisz się do newslettera
Newsletter