O migracjach

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

The migrants files, czyli mniej znane oblicza unijnej polityki migracyjnej


The Migrants Files – Akta migrantów to projekt europejskiego konsorcjum  dziennikarzy, którego celem jest dokładna ocena liczby kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy zginęli w związku z polityką migracyjną państw Unii Europejskiej. Projekt jest finansowany przez Journalismfund.eu, a zaangażowani w jego realizację są dziennikarze z kilku europejskich redakcji największych dzienników: Neue Zürcher Zeitung(Szwajcaria), Sydsvenskan(Szwecja), L’Espresso(Włochy), Le Monde Diplomatique(Francja), RadioBubble(Grecja) and El Confidencial(Hiszpania).

Swoją pracę rozpoczęli już w 2000 roku i od tamtego czasu zidentyfikowali 23 000 zmarłych migrantów, którzy próbowali dotrzeć do Europy, co oznacza, że rocznie ginie 1 600 osób.  Dane te okazują się być 50% wyższe niż oficjalne szacunki na temat zamarłych i zaginionych migrantów. W zależności od szlaków migracyjnych wskaźnik śmiertelności różni się  - od 2% w przypadku wysp kanaryjskich do 6% w pobliżu Malty i Lampedusy. Państwa UE wg autorów Migrants Files skutecznie zamykają szlaki, na których ryzyku śmierci jest relatywnie niskie i kierują migrantów tam, gdzie jest zdecydowanie niebezpieczniej. Żadne państwo UE, ani unijna instytucja nie zbiera danych dotyczących śmierci migrantów.

Główne źródła danych to United for Intercultural Action, organizacja pozarządowa, która sieciuje ponad 550 europejskich NGO’s oraz Fortress Europe, założone przez dziennikarkę i pisarkę Gabriele Del Grande. Baza danych tworzona jest również dzięki informacjo z Pulsprojektu realizowanego przez Uniwersytet w Helsinkach w ramach Joint Research Center of the European Commission. Metodologia zbierania danych oparta jest na OSINT – open source intelligence. Oznacza to, że liczba migrantów, którzy zmarli podczas szukania schronienia w Europie szacowana jest na podstawie monitoringu informacji dziennikarskich na temat uchodźców, migrantów i handlu ludźmi w Europie i wokół Unii Europejskiej.

United for Intercultural Action monitorował zgodny migrantów w latach  1993 - 2012, dokumentując około 17 000 śmierci. Gabriele Del Grande z Fortress Europe pisze o ponad 19 000 zgonów od 1988.

Dziennikarze pracujący nad The Migrants Files zauważyli, że różnorodne źródła danych często nie są ze sobą kompatybilne, ponieważ każda organizacja strukturyzuje swoje informacje na swój własny sposób. Z tego względu w ramach projektu dokonywane jest szerokie podwójne sprawdzanie danych za pomocą OpenRefinenarzędzia do analizy danych pozostającego w wolnym dostępie. Na dalszym etapie, obrobione dane trafiają do bazy stworzonej na platformie Detective.io– narzędziu internetowym stworzonym dla wsparcia działań w ramach duży projektów śledczych.

Baza danych The Migrants Files pozwala na strukturyzowanie danych pod względem imienia, wieku, płci i kraju pochodzenia. Każdy przypadek śmiertelny jest rejestrowany według daty, szerokości geograficznej, liczby osób zmarłych lub zaginionych oraz przyczyny wypadku.

Stworzona została również mapa, na której wizualnie prezentowane są miejsca, w których najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków migrantów.Głównie zdarzenia te koncentrują się wokół Europy południowej, ale Polska również pojawia się z bazie danych Migrants Files. W lutym 2000 roku jedna osoba utonęła w rzece Nysie, próbując dostać się z Polski do Niemiec. W kwietniu tego samego roku mężczyzn również utonął w Odrze w okolicach Lubusza, próbując dostać się do Niemiec. Z kolei w 2007 roku podczas ucieczki z konfliktu w  Czeczenii trzy dziewczynki w wieku 6, 10 i 13 lat zmarły z zimna i wycieńczenia próbując wraz z ich matką, pieszo pokonać granicę ukraińsko-polską.

Blog jest prowadzony w ramach projektów:

„Na styku kultur – działania na rzecz budowy dialogu międzykulturowego”
oraz "Pod jednym dachem – przeciwdziałanie wykluczeniu cudzoziemców" współfinansowanych ze środków  Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.

Zapisz się do newslettera
Newsletter