Ekonomia szyta na miarę

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Rzuć odśnieżanie i chodź na Pragę!


Dają drugą szansę ludziom i nowe życie przedmiotom. Dziś sklep charytywny stowarzyszenia Emmaus na warszawskiej Pradze obchodzi swoje pierwsze urodziny. Wpadajcie na tort i społecznie odpowiedzialne zakupy!


Idea jest prosta. Każdy z nas ma w domu przedmioty (książki, meble, sprzęty gospodarstwa domowego), które już są nam niepotrzebne, ale w dalszym ciągu mogłyby komuś służyć. Zamiast wyrzucać, warto je przekazać bezpłatnie stowarzyszeniu Emmaus! Następnie przedmioty są odnawiane, reperowane, odmalowywane i można je kupić w Sklepowisku po atrakcyjnych cenach. Ale Emmaus to przede wszystkim ludzie. Stowarzyszenie działa na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, niepełnosprawnych, z problemami psychicznymi, bezdomnych, umożliwiając im samodzielną pracę i prowadzenie sklepu charytatywnego.

A o to na jakie ciekawe i kolekcjonerskie przedmioty możemy natrafić w Sklepowisku:
 
A tak wygląda wnętrze sklepu:
Sklepowisko na swoim profilu fejsbukowym chwali się wynikami. W ciągu ostatniego roku nowych właścicieli znalazło wiele przedmiotów używanych:  m.in. 350 mebli, 250 sprzętów AGD, 140 artykułów RTV, 3 000 książek, bardzo wiele zabawek i innych drobiazgów. Są powody do dumy!

A dziś, z okazji swoich urodzin Sklepowisko zaprasza na tort i kawę! Sklep mieści się przy ulic Grajewskiej 6/8. W ramach obchodów zaprezentowane zostaną najciekawsze i najbardziej unikatowe przedmioty, jakie trafiły do ich sklepu. A co najważniejsze, będą one, jak wiele innych, do nabycia za symboliczną cenę.

Ruch społeczny Emmaus narodził się we Francji w 1949 roku z inicjatywy ojca Piotra. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne wspólnoty, również poza Francją. Obecnie stowarzyszenie prowadzi swoje działania w ponad czterdziestu krajach na świecie. Pierwszą wspólnotę w Polsce otwarto w 1995 r. w Lublinie. Założone przez stowarzyszenie przedsiębiorstwo społeczne oferuje usługi budowlane i stolarskie. A we Wrocławiu i Warszawie można robić zakupy w sklepach charytywnych Emmaus.

A o tym czemu pod sklepem wspólnoty Emmaus Defi na paryskiej Rue Riquet ustawiają się w każdą sobotę kilometrowe kolejki i jak można połączyć pracę społeczną ze zwiedzaniem Prowansji w ramach programu wolontariatu Emmaus - w kolejnym wpisie!

Zapisz się do newslettera
Newsletter