Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Zmiany w relacjach rządzący-rządzeni w Rosji


Protesty na ulicach Rosji jakie zaczęły się rok temu po sfałszowanych wyborach parlamentarnych nie przyniosły diametralnych zmian w jej sytuacji wewnętrznej, ale pewne zmiany w relacjach rządzący-rządzeni w tym kraju już są widoczne, wynika z najnowszego raportu Instytutu Spraw Publicznych, „Historical Breakthrough. The Rulers and the Ruled in Today's Russia”.

„Po raz pierwszy aktywna część społeczeństwa w większości nastawiona prodemokratycznie  nie tylko wyszła w tak dużej liczbie na ulice, aby dopominać się przestrzegania prawa, ale także miała szansę zobaczyć, że jest znaczącą siłą”, zauważa autor raportu ISP, Grzegorz Gromadzki.

Raport odpowiada na pytanie czy te wydarzenia są symptomem zmian w relacjach rządzący-rządzeni. Osadza je w kontekście wielowiekowej tradycji stosunków pomiędzy społeczeństwem i władzą w Rosji. Czytamy w nim, że legitymizacja władzy  zawsze pochodziła ‘z góry’ – od Boga lub z nadania ideologii. W dzisiejszej Rosji władze muszą udowodnić, że społeczeństwo chce jej rządów. Ta zmiana powoduje, że pacyfikowanie protestów przez rządzących nie jest już przyjmowane z taką pokorą.

Demonstracje nie dokonają najprawdopodobniej rewolucyjnych zmian w krótkim czasie, ale pewne procesy w Rosji będą się toczyć. Stosunki rządzący-rządzeni są obecnie inne niż przed laty i w tym obszarze nie będzie już powrotu do przeszłości. Jednak wiele aktywnych i kreatywnych osób, którym nie podoba się obecna sytuacja wewnętrzna w Rosji, będzie opuszczać ten kraj. A to będzie miało katastrofalne skutki dla modernizacji w Rosji. Rozrastanie się grupy ludzi aktywnych i kreatywnych w Rosji nie nastąpi ani obecnie ani nawet w średniej perspektywie, wynika z raportu ISP. Zmiana relacji społeczeństwo-władza w perspektywie krótko- i średnioterminowej przyniesie zapewne więcej konfliktów wewnętrznych niż pozytywnych zmian.

Główne wnioski z publikacji zaprezentowano w ISP w gronie ekspertów, dyplomatów i przedstawicieli MSZ. Skomentował je Marcin Wojciechowski, redaktor „Gazety Wyborczej” i wiceprezes Polskiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak”. W dyskusji wzięli udział rosyjscy analitycy goszczący w ISP na tygodniowej wizycie studyjnej.

 

Czytaj pełny raport: G.Gromadzki, Historical Breakthrough. The Rulers and the Ruled in Today's Russia 

Projekt zrealizowany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Polsce.

 

Polecamy również:

Ludzie-Historia-Polityka. Polska i Niemcy w oczach Rosjan 

 

Zapisz się do newslettera
Newsletter