Zielona transformacja - wyzwania i szanse: europejskie warsztaty
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Polityka Społeczna

Zielona transformacja - wyzwania i szanse: europejskie warsztaty


Europejska polityka klimatyczna stawia wyzwania przed różnymi sektorami gospodarki, co ma istotne konsekwencje dla pracowników, pracodawców i obywateli. Aby wzmocnić umiejętności partnerów społecznych jako aktywnych i świadomych podmiotów w procesie zielonej transformacji, Instytut Spraw Publicznych przeprowadził cykl warsztatów szkoleniowych.

Uczestnikami byli przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców z trzech sektorów: energetyki, przemysłu i transportu, pochodzący z ośmiu krajów: Malty, Polski, Bułgarii, Portugalii, Hiszpanii, Serbii, Macedonii Północnej, Słowacji i Łotwy. Aktywnie zaangażowali się oni w moderowane dyskusje, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat wyzwań i szans, jakie stwarza zielona transformacja w ich branżach.

Spotkania poświęcone były różnym tematom:

09-10 października 2024 r. (w Krakowie). Warsztaty koncentrowały się na Europejskim Zielonym Ładzie i jego kluczowych założeniach, koncepcji podwójnej transformacji oraz roli dialogu społecznego w zapewnieniu sprawiedliwej transformacji. Uczestnicy omówili znaczenie informacji i konsultacji z pracownikami, wyrazili swoje opinie na temat Zielonego Ładu i jego implikacji dla różnych sektorów. Wspólna praca w grupach koncentrowała się na identyfikacji największych wyzwań we wdrażaniu strategii sprawiedliwej transformacji.

28-29 października 2024 r. (on-line) Uczestnicy tego spotkania przeanalizowali europejskie badania sondażowe dotyczące Zielonego Ładu, zmapowali przykłady negocjacji i omówili nowe podejścia do działań partnerów społecznych. Szczególną uwagę zwrócono na deklarację z Antwerpii, podkreślającą potrzebę „ładu przemysłowego” w celu wspierania konkurencyjności Europy w zielonej transformacji.

4-5 listopada 2024 r. (on-line). Warsztaty te koncentrowały się na przewidywanych zmianach w sektorze transportu do 2050 r. i umiejętnościach potrzebnych do transformacji. Uczestnicy badali scenariusze działań na rzecz zrównoważonej energii i gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym nowe zawody i rolę cyfrowego dialogu społecznego.

Cykl szkoleniowy została zorganizowany w ramach projektu GREENET współfinansowanego przez Unię Europejską.
Materiały szkoleniowe są dostępne TUTAJ.

Współfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności. 

Zapisz się do newslettera
Newsletter