Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Zapraszamy na debatę o korupcji i przejrzystości sfery publicznej w Europie


Instytut Spraw Publicznych i
Fundacja im. Friedricha Eberta w Polsce
 
zapraszają na dyskusję:
 
W cieniu integracji: kontrola korupcji i przejrzystość w Europie
 
wtorek, 21czerwca 2011r. od 10.00
 
Centrum konferencyjne „Centrum Zielna“
sala „Europa“
ul.Zielna 37, Budynek C, Warszawa

Trudno dokładnie określić jej rozmiary, ale nie ulega wątpliwości, że korupcja w Unii Europejskiej powoduje co roku miliardowe straty. Dlatego na szczeblu UE istnieje cały pakiet działań antykorupcyjnych oraz strategia zwalczania korupcji.

Rządy poszczególnych krajów pracują jednak z różną intensywnością nad wdrażaniem istniejących europejskich regulacji antykorupcyjnych. Wskutek tego międzynarodowe reguły i mechanizmy kontroli są stosowane w sposób niezharmonizowany. Według sondaży aż ośmiu na dziesięciu obywateli UE uważa, że w organach administracji ich kraju istnieje korupcja.

Jak wygląda sprawa z kontrolą korupcji i przejrzystością w Polsce, Niemczech i Europie? Jakie możliwości mają instytucje UE i państwa członkowskie, by chronić interesy finansowe i gospodarcze Wspólnoty oraz zwalczać przestępczość zorganizowaną, oszustwa i inne nielegalne działania? Jest oczywiste, że naruszanie prawa szkodzi nie tylko finansom, lecz wiarygodności poszczególnych państw członkowskich oraz Unii Europejskiej jako całości.

Co konkretnie mogą zrobić politycy, aby zwiększyć przejrzystość?

Fundacja im. Friedricha Eberta i Instytut Spraw Publicznych zapraszają do dyskusji nad tymi zagadnieniami z członkiem  Bundestagu  Christianem  Lange, sekretarzem frakcji SPD w Bundestagu, dr Grzegorzem Makowskim  z Instytutu Spraw Publicznych oraz Sławomirem  Śnieżko z Centralnego Biura Anktykorupcyjnego. Przy tej okazji ma dojść do wymiany doświadczeń z Polski i Niemiec oraz omówienia strategii zwiększenia jawności politycznej w Europie.

Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na polski i niemiecki. Prosimy o zgłoszenie udziału do 17 czerwca na adres: biuro@feswar.org.pl

Program

10.00 – 10.30    Rejestracja i kawa

10.30 – 10.40     Powitanie uczestników przez

Knuta Dethlefsena, dyrektora Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce i dr Jacka Kucharczyka,  prezesa Instytutu Spraw Publicznych

10.40 – 11.00    Sławomir Śnieżko, Gabinet szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego

11.00 – 12.00    W cieniu integracji:  kontrola  korupcji  i przejrzystość w Europie

Christian  Lange, sekretarz frakcji SPD w Bundestagu

dr Grzegorz Makowski,  Instytut Spraw Publicznych

12.00 – 12.30     Dyskusja
Prowadzenie: dr Jacek Kucharczyk,  prezes Instytutu Spraw Publicznych

12.30     Zakończenie imprezy
Zapisz się do newslettera
Newsletter