Cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej są ambitne, a ich realizacja wymaga połączenia sił i współpracy. Jeśli zielona transformacja ma się udać to musi przynieść korzyści przedsiębiorcom, pracownikom, europejskim gospodarkom i społeczeństwom.
Na tej drodze jednak są liczne wyzwania, którym Instytut Spraw Publicznych przyglądał się w dobiegającym właśnie do końca projekcie “Greenet”, analizując sytuację w energetyce, przemyśle i transporcie.
Badaliśmy w jaki sposób polityka Europejskiego Zielonego wpływa na stragie działania przedsiębiorstw i reogranizację tych sektorów oraz na sytuację pracowników i dialog społeczny. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań w Polsce, które przedstawiamy w
raporcie krajowym, oraz z
międzysektorową analizą porównawczą obejmującą osiem krajów uczestniczących w projekcie, a więc obok Polski, Bułgarię, Litwę, Maltę, Polskę, Portugalię, Słowację oraz dwa państwa kandydujące do UE: Północną Macedonię i Serbię. Przygotowaliśmy również zwięzłe raporty branżowe podsumowujące trendy i aktualne wyzwania w kontekście zielonej transformacji w
energetyce, transporcie i
przemyśle. Dla pracodawców oraz dla
pracowników opracowaliśmy ponadto praktyczne wskazówki jaki działania można podejmować, by zmniejszać wpływ firmy lub zakładu pracy na środowisko i klimat, jednocześnie odnosząc korzyści ekonomiczne, które również powinny być udziałem pracowników.
Zapraszamy do lektury!
Projekt „GREENET. Przyspieszenie zielonej transformacji w sprawiedliwy i społecznie odpowiedzialny sposób ‒ przypadki sektorów przemysłu, energetyki i transportu” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.