Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Serafin gościem ISP


O unii bankowej, przyszłym budżecie Unii Europejskiej i polityce klimatycznej dyskutowali  w ISP przedstawiciele najważniejszych polskich think tanków. Gościem spotkania był Piotr Serafin, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialny za sprawy Unii Europejskiej.

 
Minister Serafin przedstawił zebranym rezultaty ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Podjęto na nim m.in. decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem europejskiego nadzoru finansowego oraz udzielaniu pomocy bankrutującym bankom bezpośrednio przez europejskie instytucje finansowe bez pośrednictwa rządów. Unia będzie dążyła w kierunku uwspólnotowienia systemu bankowego. Polski rząd na razie nie przesądza, czy Polska dołączy do unii bankowej. Wszystko zależy od jej ostatecznego kształtu. Będzie on znany na jesieni, kiedy swoją propozycję ma przedstawić Komisja Europejska.
 
Uczestnicy spotkania w ISP rozmawiali również o przyszłych wieloletnich ramach finansowych UE, tj. jej budżecie w latach 2014-20. Negocjacje w tej sprawie właśnie się wchodzą w decydującą fazę. Polsce, która jest największym beneficjentem unijnych funduszy, zależy, aby budżet w czasach kryzysu nie był zmniejszany. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść przed końcem roku.
 
Spotkanie z Piotrem Serafinem było kolejnym z cyklu spotkań think tanków, które zainaugurowano przy okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r.
Zapisz się do newslettera
Newsletter