Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Warsztaty ISP dla cudzoziemców


W dniach 14-15 oraz 26-27 lipca 2011 r. w ośrodku dla cudzoziemców „Grupa” pod Grudziądzem oraz w ośrodku "Leonów" Instytut Spraw Publicznych zorganizował szkolenia dla obywateli państw trzecich objętych jedną z form ochrony międzynarodowej.


Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Psychoedukacja i wiedza obywatelska drogą do integracji” realizowanego przez Program Migracji i Polityki Rozwojowej ISP. W dwudniowych warsztatach z zakresu wiedzy prawnej i obywatelskiej wzięło udział kilkunastu cudzoziemców.

Uczestnicy szkolenia usystematyzowali wiedzę na temat procedur legalizacyjnych z elementami procedury administracyjnej oraz czynności prawno-administracyjnych regulujących prawa i obowiązki cudzoziemca w Polsce (np. wyrobienie numeru NIP czy PESEL). Podczas warsztatów imigranci otrzymali także informace np. o tym, jak w Polsce zdobyć legalną pracę, jak prawnie uregulować relacje z pracodawcą, jak założyć własną działalność gospodarczą czy jak uzyskać prawo jazdy. Beneficjenci dowiedzieli się także więcej o podstawach prawa rodzinnego obowiązującego w Polsce (np. informacje na temat zawarcie małżeństwa, przeprowadzenie rozwodu, rejestracji urodzeń i zgonów).

Warsztaty w ośrodku „Grupa” i "Leonów" poprowadził Dawid Cegiełka, prawnik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej współpracujący z ISP przy realizacji projektu.

Projekt „Psychoedukacja i wiedza obywatelska drogą do integracji” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa.


Zapisz się do newslettera
Newsletter