W Sejmie o współuczestnictwie pracowników w zarządzaniu
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Polityka Społeczna

W Sejmie o współuczestnictwie pracowników w zarządzaniu


W dniu 22 października 2024 r. Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Europejskim Instytutem Związków Zawodowych (ETUI) i Klubem Parlamentarnym „Lewica” zorganizował seminarium na temat współuczestnictwa pracowników w zarządzaniu w siedzibie Sejmu RP.


Z okazji pierwszej rocznicy wyborów w Polsce, które odbyły się 15 października 2023 r., nadszedł czas, aby podsumować działanie instytucji demokratycznych i zastanowić się, w jaki sposób standardy demokratyczne mogą być rozwijane w ramach progresywnych programów politycznych - w tym również w przedsiębiorstwach, czyli w obszarze, który do tej pory pozostawał w cieniu debaty nad odnową demokracji.

Z tego powodu Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI) i Instytut Spraw Publicznych (ISP), we współpracy z Klubem Parlamentarnym "Lewica" Sejmu RP, zorganizowali seminarium poświęcone udziałowi pracowników w zarządzaniu. Zarówno ETUI, jak i ISP prowadziły badania na ten temat przyczyniając się do pogłębienia dyskusji nad procesami współdecydowania w firmach. Bezpośrednim impulsem do zorganizowania tego seminarium była zbliżająca się publikacja zbiorowej książki porównawczej ETUI zatytułowanej "Revisiting worker representation on boards: the forgotten EU countries in codetermination studies", która analizuje znaczenie społeczne i perspektywy reprezentacji pracowników w zarządach i radach nadzorczych spółek jako część szerszego programu demokratycznego. W książce przeanalizowano dziesięć krajów europejskich, które zazwyczaj do tej pory nie były dostatecznie badane, w tym Polskę. Zrozumienie historycznych i istniejących debat, instytucji, postrzegania i praktyk współdecydowania oraz trudności związanych z jego sukcesem w tych peryferyjnych gospodarkach europejskich jest kluczem do oceny perspektyw rozwoju współdecydowania w polityce społecznej. Przedstawienie rozdziałów książki, które dotyczą polskiego przypadku w szerszym kontekście sąsiednich Czech, a także Hiszpanii, gdzie partycypacja pracowników i demokracja w miejscu pracy niedawno weszły do agendy politycznej i legislacyjnej, była punktem odniesienia dla dalszej dyskusji na temat tego, jak rozszerzyć i ożywić prawa pracowników do partycypacji w Polsce. 

Seminarium składało się z trzech paneli. Pierwszy skupił się na perspektywie akademickiej prezentując książkę ETUI z polskim rozdziałem zestawionym z innymi krajowymi studiami przypadków. Drugi panel zapewnił przestrzeń do dyskusji między polskimi partnerami społecznymi, aby podzielili się oni swoimi doświadczeniami i perspektywami reprezentacji pracowników w zarządach i radach nadzorczych w Polsce. Ostatni panel zgromadził decydentów wysokiego szczebla, którzy zastanawiali się nad możliwymi drogami rozwoju mechanizmów współdecydowania w kontekście europejskim i krajowym. 
Zapisz się do newslettera
Newsletter