W Radzie Europy o raporcie dot. wpływu pandemii COVID-19 na prawa podstawowe i przestrzeń obywatelską
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

W Radzie Europy o raporcie dot. wpływu pandemii COVID-19 na prawa podstawowe i przestrzeń obywatelską


23 czerwca Kierownik Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego ISP, Filip Pazderski, przedstawił członkom Komitetu Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy główne wnioski z naszego badania "Wpływ pandemii COVID-19 na prawa podstawowe i przestrzeń obywatelską", przeprowadzonego dla Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). Miało to miejsce w siedzibie Rady Europy podczas wysłuchania Komitetu na temat "Wpływu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 na przestrzeń obywatelską i działalność społeczeństwa obywatelskiego". Cała dyskusja była przyczynkiem do opracowania raportu Komitetu w tej sprawie, który ukaże się we wrześniu tego roku. 

Podczas swojego wprowadzającego wystąpienia i późniejszej dyskusji z członkami Komitetu Filip przedstawił także zalecenia omówione w raporcie, w tym dotyczące przyjęcia Strategii Unii Europejskiej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Zaapelował przy tym do członków Komitetu o wsparcie tego przedsięwzięcia, zainicjowanego przez samo europejskie społeczeństwo obywatelskie. Jak zauważył: "Chociaż to właśnie organizacje społeczeństwa obywatelskiego jako pierwsze zareagowały i wsparły najbardziej narażonych członków naszych społeczeństw, zostały one także najbardziej dotknięte pandemią, otrzymując jednocześnie najmniejsze wsparcie publiczne. Teraz zasługują na odpowiednie uznanie ich roli w politykach publicznych UE!".
Zachęcamy również do zapoznania się z całym raportem: The implications of the COVID-19 pandemic on fundamental rights and civic space.
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter