Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Unia Europejska po przeglądzie


„Podróże bez paszportów i upokarzających, wielogodzinnych kontroli na granicach” to jeden z wielu argumentów  „za” integracją Polski z Unią Europejską, który pojawił się podczas warsztatu ISP „Bierzemy Unię Europejską na przegląd”. Argumenty na korzyść UE zdecydowanie przeważały, ale nie obyło się również bez  gorzkich słów krytyki.

 
Na spotkaniu w dniu 17 marca 2014 r. stawiło się 15 osób zainteresowanych tematyką europejską. Wśród uczestników znaleźli się licealiści, studenci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciel mediów, zagorzali zwolennicy UE z jednej strony oraz krytycy z drugiej.
Nie było zażartej walki na argumenty – uczestnikom zdecydowanie łatwiej przychodziła wymiana pozytywnych aspektów integracji. Poza wskazanymi wcześniej ułatwieniami w podróżach uczestnicy warsztatów wymieniali również możliwość podjęcia legalnej pracy za granicą, studiowania na wybranym przez siebie europejskim uniwersytecie oraz fakt, że dzięki otwartości granic przełamywane są negatywne stereotypy – zarówno te dotyczące Polaków, jak i te dotyczące postrzegania innych narodów w Polsce.
Mimo iż w widocznej defensywie, argumenty podważające niektóre aspekty integracji europejskiej również znalazły swoje miejsce w dyskusji. Część uczestników dostrzegła problem tzw. „eurosierot” – dzieci wychowywanych przez jednego rodzica lub wyłącznie przez dziadków, ponieważ rodzice zdecydowali się wyjechać do pracy za granicą. Dyskutanci zauważyli również, że UE to ogromna machina biurokratyczna i niektórzy w tej machinie otrzymują zbyt wysokie wynagrodzenia i posiadają zbyt rozbudowane przywileje. W dobie obecnego kryzysu w stosunkach z Rosją uczestniczy zastanawiali się również, czy UE jest wystarczająco silną organizacją, żeby zapewnić swoim członkom bezpieczeństwo.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć dyskusji na temat  tego w jaki sposób zwiększyć zainteresowanie Unią Europejską w Polsce. Już w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego – uczestnicy zastawiali się więc, jak zachęcić ludzi do wzięcia w nich udziału i przełamać fatalną frekwencję z poprzednich wyborów do tej instytucji.


Materiał video ze spotkania

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter