Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

To społeczeństwo zadecyduje – nowy tekst Instytutu Spraw Publicznych o sytuacji na Ukrainie


Grzegorz Gromadzki i Łukasz Wenerski pokazują dzisiejszy Euromajdan  z szerokiej perspektywy – jako konsekwencję  ponad dwudziestu lat wątłej niepodległości, naznaczonej wieloma zrywami sprzeciwu przeciwko autorytarnej władzy i stopniowego powstawania ukraińskiego narodu politycznego.  Czy społeczeństwo ukraińskie jest już gotowe by stać się podmiotem, a nie przedmiotem  w swoim własnym kraju?


Nie można zrozumieć tego co dzieje się dzisiaj na kijowskim Majdanie i wielu miastach Ukrainy bez uchwycenia  aktualnych wydarzeń w szerokim kontekście historycznym . Jak pokazuje ponad  dwudziestoletnia historia tego państwa, Ukraińcy są na obszarze państw byłego ZSRR narodem niezwykłym –już wielokrotnie powstawali przeciwko władzy, która ich zdaniem nie spełnia swojej podstawowej roli – nie troszczy się o dobro własnych obywateli. Niestety, wcześniejsze protesty kończyły się zazwyczaj porażkami. Aktywna część narodu urosła jednak w sile na tyle, by w końcu jednoznacznie pokazać w jakim państwie chce żyć – w państwie, które kieruje się europejskimi wartościami poszanowania praw człowieka i prawa do godnego życia i pracy we własnym państwie.

Tekst Grzegorza Gromadzkiego i Łukasza Wenerskiego ma formę minikompendium, które prowadzi czytelnika przez wcześniejsze ukraińskiej rewolucje – poczynając od rewolucji na granicie (1990 r.), na Euromajdanie kończąc. Autorzy porównują dwie najważniejsze z nich – tę obecną z rewolucją pomarańczową i wskazują na podobieństwa i różnice. Opisując fenomen Euromajdanu Grzegorz i Łukasz dają również czytelnikowi, któremu nie jest obojętny los współczesnej Ukrainy  ważne narzędzie – informacje w jaki sposób może on wykorzystać media społecznościowe  by na bieżąco śledzić to, co dzieje się w Kijowie i innych miastach Ukrainy.


 
Zachęcamy do zapoznania się z całym tekstem:  G. Gromadzki, Ł. Wenerski, Society – the decisive player in Ukrainian politics
 
Tekst powstał we współpracy Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna
 
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter