Szkolenie z monitorowania wykorzystania zasobów publicznych w kampanii
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Szkolenie z monitorowania wykorzystania zasobów publicznych w kampanii


Odbyło się ostatnie z serii naszych szkoleń dla społecznych obserwatorów wyborów. Grupa aktywistów i aktywistek oraz dziennikarzy poznała zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej oraz metody identyfikowania nieprawidłowości w zakresie wykorzystania w kampanii zasobów publicznych. Dowiedzieli się też jak i gdzie zgłaszać dokonane przez siebie obserwacje.


W dniach 25-26 sierpnia br. w Poznaniu, w ramach projektu realizowanego przez Program Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego ISP, odbyło się ostatnie czwarte już z cyklu szkoleń dla osób zainteresowanych udziałem w społecznej obserwacji kampanii wyborczych, w tym zwłaszcza działaniem przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Tak jak w trakcie poprzedniego spotkania, dotyczącego tego samego tematu i zorganizowanego w lipcu w Katowicach, skoncentrowaliśmy się tym razem na tematyce finansowania kampanii wyborczych i potencjalnych nieprawidłowościach w tym obszarze. Interesowały nas zwłaszcza te związane z zaangażowaniem podmiotów prawnych zależnych od rządzących. 

Osoby uczestniczące w szkoleniu w Poznaniu, reprezentujące różne organizacje społeczne i niezależne media, mogły zapoznać się z kluczowymi zasadami regulującymi prowadzenie kampanii wyborczych, a także sposobami wykrywania nieprawidłowości w tej dziedzinie. Zaprezentowane zostały też narzędzia do analizowania powiązań między podmiotami gospodarczymi a politykami i urzędnikami oraz procedury związane ze zgłaszaniem zidentyfikowanych nieprawidłowości. 

Zajęcia warsztatowe w ramach szkolenia poprowadzili: dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego Filip Pazderski, ekspert ds. finansowania kampanii wyborczych i kontroli wyborów dr Tomasz Gąsior oraz dr Jarosław Kopeć – analityk, współautor cyklu materiałów dziennikarskich p.t. „Partia i Spółki”. Wkrótce opublikujemy materiały szkoleniowe, które pozwolą poznać przynajmniej część technik monitoringowych większej grupie osób.

A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami ISP poświęconymi tematyce wyborczej. Wszystkie są dostępne TUTAJ.

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter