W drugiej połowie ubiegłego tygodnia wykonaliśmy kolejny duży krok w projekcie poświęconym wyjazdom młodych Polaków i Niemców na wolontariat do sąsiedniego kraju! Dwuosobowy zespół ekspertów ISP spotkał się w niemieckim Freiburgu z przedstawicielami Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (zze).
Od ponad pół roku realizujemy wspólnie projekt dotyczący długoterminowego wolontariatu polsko-niemieckiego. Mamy właśnie za sobą pierwszą część działań, czyli badania ilościowe zrealizowane za pomocą ankiety elektronicznej wśród przebywających obecnie za granicą wolontariuszy. Z tego powodu był to dobry moment na podsumowanie dotychczasowych rezultatów i omówienie kolejnych etapów projektu.
Spotkanie należy uznać za zdecydowanie owocne! Podczas dwóch dni pracy w grupie, burzy mózgów i dyskusji wygenerowaliśmy hipotezy badawcze, które będziemy weryfikować na następnym etapie badania. Opracowaliśmy też scenariusz, według którego przeprowadzimy wywiady indywidualne z wolontariuszami, omówiliśmy pomysły związane z zaplanowanym na wrzesień okrągłym stołem z ekspertami (ten odbędzie się w Warszawie) oraz podzieliliśmy się dalszymi zadaniami.
Spotkanie, poza jego częścią merytoryczną, miało także nie mniej ciekawy element społeczno-towarzyski. Po pierwsze, dla niektórych z nas była to pierwsza okazja do osobistego poznania partnerów w projekcie, co zgodnie uznaliśmy za niewątpliwą zaletę. Poza tym, nasi koledzy i koleżanki z zze byli dla nas swego rodzaju przewodnikami po Freiburgu, który okazał się być niezwykle ciekawym (także społecznie!) i urokliwym miejscem. To ponad 200 tysięczne miasto, położone u zbiegu granic Niemiec, Francji oraz Szwajcarii, to ważny ośrodek akademicki, z pięcioma uniwersytetami, którego 25% mieszkańców stanowią studenci. I to oni kreują niesamowitą atmosferę miasta – bardzo luźną i nieformalną.
Są także grupą podatną na nowe idee, którym w Polsce daleko jeszcze do takiej popularności. Przede wszystkim, chodzi tu o przywiązanie do myślenia w kategoriach ekologicznych, zdrowy styl życia, ograniczenie transportu samochodowego na rzecz rowerowego oraz stosowanie odnawialnych źródeł energii (szczególnie baterii słonecznych i rozwiązań pozwalających na maksymalne wykorzystanie wygenerowanego ciepła). Co ciekawe, wszystkie te nowe idee i rozwiązania próbuje się we Freiburgu (z sukcesami!) zaszczepiać lokalnie przy pomocy mechanizmów partycypacyjnych.
Słowem – wyjazd pod wieloma względami zaliczamy do bardzo udanych. A kolejna okazja do spotkania z naszymi partnerami w projekcie będzie już we wrześniu! Wcześniej jednak na pewno udostępnimy za pośrednictwem naszych kanałów komunikacji elektronicznej materiały prezentujące pierwsze rezultaty naszych działań badawczych.