Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Samorządy w rękach mężczyzn


Ponad 90% wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to mężczyźni – wynika z analizy Instytutu Spraw Publicznych przeprowadzonej na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej. W porównaniu z wyborami w 2006 roku udział kobiet we władzach samorządowych wzrósł o 4%.

W wyborach samorządowych sprzed czterech lat kobiety stanowiły 29% osób kandydujących, a w 2010 roku odsetek ten osiągnął 31%. Wzrosła również liczba kobiet, które aktualnie sprawują swój mandat. W 2006 roku 21% radnych stanowiły kobiety, a w 2010 co czwarty wybrany radny był płci żeńskiej.

Najwięcej kobiet uzyskało mandat we władzach gmin do 20 tysięcy mieszkańców. 26% radnych najniższego szczebla to kobiety.  W przypadku, gdy liczba kandydatek do rady gminy przekraczała 50%, co najmniej jedna trzecia miejsc w radzie przypadała kobietom.

„Pokazuje to, jak ważne jest zapewnienie kobietom silniejszej obecności na listach wyborczych. Dzięki uchwalonemu na początku 2011 roku, również z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych, Kodeksowi Wyborczemu do Parlamentu kandydować będzie więcej kobiet. Co najmniej 35% miejsc na listach wyborczych przeznaczonych jest dla polityczek. Istnieje szansa, że kwoty przełożą się na wzrost liczby parlamentarzystek” ‐ komentuje prezes zarządu Instytutu Spraw Publicznych dr Jacek Kucharczyk.

Zapisz się do newslettera
Newsletter