Relacja z seminarium „Podmioty gospodarcze kontrolowane przez państwo – szara strefa finansowania polityki i jak ją kontrolować?”
Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Relacja z seminarium „Podmioty gospodarcze kontrolowane przez państwo – szara strefa finansowania polityki i jak ją kontrolować?”


W ubiegłym tygodniu odbyło się piąte z cyklu seminariów eksperckich Instytutu Spraw Publicznych, dotyczących zagrożeń dla uczciwości nadchodzących wyborów. Ostatnie spotkanie było poświęcone bardzo aktualnemu zagadnieniu przejrzystości finansowania polityki. Dyskutowaliśmy na nim w szczególności o wykorzystywaniu do agitacji wyborczej zasobów spółek skarbu państwa oraz innych podmiotów gospodarczych kontrolowanych przez rządzących. Zagadnieniu przyglądaliśmy się od kilku stron. Interesowały nas aktualne ramy prawne określające funkcjonowanie różnych podmiotów gospodarczych zależnych od skarbu państwa, mechanizmy kontrolne nad ich działaniem, dostęp do informacji na ten temat oraz praktyka wykorzystania zasobów takich podmiotów do wspierania działalności politycznej i agitacji wyborczej.

Zastanawialiśmy się też nad tym, w jaki sposób społeczeństwo obywatelskie i niezależne media mogą kontrolować nadużywanie przez rządzących zasobów podmiotów zależnych od skarbu państwa. Sformułowane podczas seminarium rekomendacje wykorzystamy do opracowania konkretnych rozwiązań nadających się do wykorzystania w ramach obywatelskiego monitoringu wyborów.

Głosy wprowadzające do dyskusji wygłosili dr hab. Grzegorz Makowski, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego i adiunkt w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH oraz redaktor Jarosław Kopeć, były dziennikarz Gazety Wyborczej. Pierwszy z ekspertów przedstawił ogólne ramy umożliwiające wykorzystywanie zasobów podmiotów prawnych zależnych od skarbu państwa do wspierania działalności politycznej. Natomiast drugi, jako przedstawiciel konsorcjum dziennikarskiego odpowiedzialnego za cykl „Partia i Spółki” – wspólnej inicjatywy Gazety Wyborczej, Onet.pl i Radia Zet, opowiedział nie tylko o wynikach śledztwa ujawniającego układy i zależności personalne w spółkach skarbu państwa, ale podzielił się też doświadczeniami dotyczącymi kuchni prowadzonych w konsorcjum działań. Na zakończenie wskazał również, jak te działania można teraz kontynuować.

Wystąpienia wprowadzające są dostępne poniżej. Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału YouTube!

Fotorelacja:

    
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter