Zagrożenie korupcją w Polsce – raport z monitoringu
Instytutu Spraw Publicznych i Transparency International
Jak działa system przeciwdziałania korupcji w Polsce? Jakie są jego mocne i słabe strony? Jak mają do siebie przepisy antykorupcyjne i codzienna praktyka? Co można zrobić, żeby lepiej przeciwdziałać korupcji w Polsce?
Na te i inne pytania odpowiada najnowsza publikacja Instytutu Spraw Publicznych.
Ten wyjątkowy w swojej skali i złożoności raport przygotowany został w ramach projektu European Integrity Systems 2010-12. Evidence Based Action Against Corruption, realizowanego przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Transparency International. Jest to pierwsza tego typu publikacja, w tak kompleksowy sposób analizująca mechanizmy przeciwdziałania korupcji w Polsce.
W raporcie wykorzystano autorską metodologię Transparency International, stosowaną już wcześniej do badania systemu przeciwdziałania korupcji w różnych państwach świata, a obecnie użytą do zbadania mechanizów przeciwdziałania korupcji w 25 krajach europejskich.
Monitoring opiera się na koncepcji National Integrity System (NIS) – Krajowego Systemu Rzetelności, opracowanej i udoskonalonej przez Transparency International. Według NIS najskuteczniejszym sposobem zwalczania korupcji są dobrze funkcjonujące instytucje, które współdziałają i równoważą się nawzajem. Jest to 13 tzw. filarów Krajowego Systemu Rzetelności między innymi: władza ustawodawcza, władza wykonawcza, sądownictwo, organy ścigania, a także organizacje pozarządowe, firm prywatne czy media. Wszystkie te elementy podlegają gruntownej ocenie.
Zachęcamy do zapoznania się z głównymi wnioskami monitoringu oraz uwarunkowaniami korupcji w Polsce.
Pełną wersję raportu można pobrać tutaj.
Szczegółowy opis zastosowanej metodologii do pobrania tutaj.
Raporty dotyczące oceny zabezpieczeń antykorupcyjnych poszczególnych filarów systemu rzetelności życia publicznego w Polsce dostępne są poniżej.
Program Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczościi
Raport powstał w ramach projektu „European Integrity Systems”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna do spraw Stosunków Wewnętrznych.
Publikacja współfinansowana przez Fundację im. Friedricha Eberta oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.