Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Raport: Partie o kobietach


Należy zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci w żłobkach i przedszkolach, a kobietom zagwarantować równą płacę za równą pracę – pisały w swych programach wyborczych ugrupowania polityczne. Co jeszcze partie obiecywały kobietom, sprawdził Instytut Spraw Publicznych.

 
Raport „Partie o kobietach” autorstwa Marty Gałązki zawiera wyniki analizy programów wyborczych partii politycznych, które zasiadają w Sejmie VII kadencji. Programy badano pod kątem obecności problematyki równych praw kobiet i mężczyzn oraz tematyki kobiecej. Partie bardzo różnie oceniały sytuację kobiet w Polsce. Co więcej, ugrupowania szczególną uwagę zwracały na zupełnie inne kwestie i przedstawiały różnorakie recepty na zmianę warunków życia polskich kobiet.
W badaniach programów wyborczych partii, wzięto pod uwagę postulaty dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy, ich udziału w życiu publicznym, zdrowia (w tym zdrowia reprodukcyjnego), a także infrastrukturalnego i finansowego wsparcia rodziny. Analizowano czy zmiany proponowane przez partie, mieszczą się w ramach polityki rodzinnej czy też polityki równościowej, a co za tym idzie czy partie dążą do poprawy sytuacji kobiety – matki, czy też chcą realizować politykę mającą na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia.

 
  Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu
 
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter