Rocznica Porozumień Sierpniowych - zapraszamy do wysłuchania podkastów Przeskok do zgody
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Rocznica Porozumień Sierpniowych - zapraszamy do wysłuchania podkastów Przeskok do zgody


40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, przedstawiciele komitetu strajkowego  i rządu podpisali w Gdańsku porozumienia sierpniowe. Wydarzenia te stały się początkiem przemian 1989 roku i obalenia komunizmu. Zapraszamy do wysłuchania podkastów z cyklu "Przeskok do zgody", w których wracamy do emocji tamtych dni, których początkiem był „karnawał Solidarności” z roku 1980.

 


Posłuchaj podkastów >>>

W prezentowanych tu rozmowach wracamy do emocji tamtych dni i z zaproszonymi gośćmi przyglądamy się historii polskiego optymizmu. Zastanawiamy się nad rolą społeczeństwa obywatelskiego w zmianie, wydawałoby się, niezmiennej rzeczywistości społecznej. Zadajemy też pytanie, czemu pozytywnych emocji tamtych dni nie udało się nam przekuć w spajający społeczeństwo mit założycielski Polski demokratycznej? Stawiamy hipotezę, że nadrobienie tego może być teraz jednym z ważniejszych zadań dla obywatelek i obywateli.

 
  • W ósmym odcinku naszej serii rozmawiamy z Sylwią Chutnik o roli niepokornych kobiet w ruchu opozycyjnym, wykuwaniu się instytucji demokratycznych na piaskownicach warszawskiego Żoliborza oraz o słodkim smaku wolności po czasach niedoborów, nie odczuwanym w pełni przez całe społeczeństwo. Dyskutujemy także o magicznym charakterze nieobecności 1989 roku w polskiej kulturze, przedłużającym się oczekiwaniu wielu Polek i Polaków w kolejce po wolność oraz o potrzebie lepszego się do niej przygotowania.  Podkastu można posłuchać tutaj
     
  • Siódma rozmowa, tym razem z Adamem Zielińskim, szczecińskim producentem muzycznego i raperem znanym jako „Łona”. Opowiada on o pokojowej rewolucji 1989 roku, która położyła podstawy dla osobistej wolności, ale wytworzyła też grupę „odrzuconych” i co mogą nam o tym opowiedzieć polskie teksty rapowe. Dzieli się też oceną polskich sporów politycznych wokół historii i sugeruje, że wychowane w IIIRP pokolenie 30-latków wyczekuje rysującego się na horyzoncie własnego formacyjnego „sierpnia” lub „czerwca”… Zapraszamy!
     
  • W szóstym odcinku Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, opowiada o polskich korzeniach rozwiązań konstytucyjnych wprowadzanych po 1989 r., formule KRS wypracowanej przy Okrągłym Stole z udziałem przedstawicieli dzisiaj rządzącej partii, jak nasz model ochrony praw człowieka opiera się na doświadczeniach PRL-u i jakiej pracy u podstaw potrzebujemy teraz  do jego wdrożenia. posłuchaj >>>
     
  • Odcinek piąty to  rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim, współtwórcą Ośrodka Pogranicze który opowiada o roku 1989 z perspektywy wschodniego pogranicza Polski, wyzwaniach związanych z budową tam mostów między ludźmi i roli zaufania oraz potrzebie ciągłości codziennego wypełniania aktywnością obywatelską przestrzeni między rodziną i narodem 
     
  • W czwartej odsłonie podczas rozmowy z prof. Krystyną Skarżyńską  słuchacz dowie się o mozolnej budowie wspólnej identyfikacji „my” wśród uczestników okrągłego stołu, jak to przekładało się na emocje, z jakimi w okres transformacji wchodzili Polki i Polacy oraz o tym, co w historii o powszechnym optymizmie 1989 roku jest mitem… 
     
  • Trzeci odcinek serii to rozmowa z dr Elżbietą Korolczuk o tym, że rok 1989 był nie tylko nowym początkiem, ale przyniósł też kontynuację działania wielu organizacjom społecznym, a licznym Polkom i Polakom rozczarowanie oraz o tym, czemu sortowanie Amazona powinny być dzisiaj nowymi „stoczniami gdańskimi
     
  • W kolejnej rozmowie Barbara Labuda opowiada o  funkcjonowaniu opozycji w zamkniętym społeczeństwie, podobieństwach tamtej sytuacji do obecnej powszechnej kwarantanny oraz pozytywnej energii, która pozwoliła wówczas Polkom i Polakom odzyskać swobodę i zbudować kraj od nowa.
     
  • W pierwszej rozmowie prof. Robert Traba opowiada o roli roku 1989 w historii Polski i Europy oraz naszych zmaganiach z upamiętnieniem ówczesnych wydarzeń. 


Posłuchaj podkastów >>>

Działanie jest realizowane w projekcie „History of optimism: Civil society shaping the positive future”, finansowanym przez Komisję Europejską w programie “Europa dla Obywateli”. Partnerami projektu są organizacje: Nyt Europa (Dania), MitOst e.V. (Niemcy), ISP (Polska) i European Civic Forum (Francja).
Zapisz się do newslettera
Newsletter