Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Premiera raportu o odpowiedzialnym dziennikarstwie na gali wręczenia Nagrody im. Dariusza Fikusa


Podczas uroczystości wręczenia Ewie Siedleckiej nagrody im. Dariusza Fikusa, która odbyła się 22 marca w siedzibie Press Club Polska zaprezentowano raport Instytutu Spraw Publicznych na temat polskiego dziennikarstwa.


Raport powstał między innymi w oparciu o badania opinii publicznej przeprowadzone wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych i firmę MillwardBrown SMG/KRC w ramach projektu "Odpowiedzialne dziennikarstwo". Wyniki badań zaprezentował Kuba Antoszewski (MillwardBrown SMG/KRC).

 - Nasze badania i Nagroda Fikusa mają ze soba wiele wspólnego. Łączy je troska o odpowiedzialne dziennikarstwo – mówił Antoszewski.

- Cieszymy się, że premiera raportu ISP odbyła się w gronie tylu znakomitych dziennikarzy  – powiedział dr Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych. – Część raportu poświecona jest temu, co o swoim środowisku myślą sami dziennikarze. Zapytaliśmy przedstawicieli polskich redakcji jak rozumieją swoją rolę, czy przestrzegają profesjonalnych i etycznych standardów, jaki wpływ na ich pracę mają naciski ze strony reklamodawców, polityków, biznesmenów.  Możliwość zaprezentowania badań najpierw bohaterom raportu, czyli dziennikarzom była dla nas ważna.

Raport „Kto pilnuje strażników? Odpowiedzialne dziennikarstwo w demokratycznej Polsce" to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu „czwarta władza” wywiązuje się ze swojej misji i jakie przeszkody stoją na drodze do jej wypełnienia.

– Polecam tę publikację wszystkim tym, których ciekawi wizerunek polskiego dziennikarza – zwłaszcza tym, którzy od dziennikarzy oczekują więcej niż pogoni za newsem i ciekawią ich kulisy niełatwego świata redakcyjnego rządzonego się zasadami podyktowanymi nie tylko dziennikarskim etosem i rzetelnością. – pisze we wstępie do publikacji dr Jacek Kucharczyk.


 Zapisz się do newslettera
Newsletter