Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Prawo przedsiębiorczości społecznej w roku 2010 - podsumowuje Tomasz Schimanek


/stan na dzień 15 grudnia 2010/

Używanie określenia prawo przedsiębiorczości społecznej jest trochę na wyrost, na razie nie jest to bowiem w żaden sposób wydzielona dziedzina prawa, więcej, pojęcie przedsiębiorczości społecznej nie jest w ogóle na gruncie prawnym zdefiniowane. Przedsiębiorczość społeczna rozwija się jednak w praktyce, wykorzystując istniejące regulacje prawne, które można umownie określić prawem przedsiębiorczości społecznej.

Niniejsze opracowanie jest przeglądem najważniejszych wydarzeń związanych z obecnym i projektowanym prawem przedsiębiorczości społecznej, które miały miejsce w 2010 roku. Nie zawiera komentarzy ani ocen autora, a jedynie informacje o tym, co w zakresie prawa przedsiębiorczości się wydarzyło oraz szereg linków ułatwiających dotarcie do dokumentów, o których mowa w tekście. Opracowanie koncentruje się na kwestiach istotnych dla przedsiębiorczości społecznej, z pewnością nie wyczerpuje wszystkich wydarzeń, które dotyczyły tej sfery w 2010 roku.

1. Najważniejszy proces, toczący się na przestrzeni całego mijającego roku, dotyczył tworzenia projektu ustawy o przedsiębiorstwie społecznym czyli próby określenia na gruncie prawnym podstaw funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych i ich relacji z sektorem publicznym, a także biznesem.

Przypomnę, że pomysły dotyczące stworzenia takiej regulacji pojawiły się w trakcie realizacji IW EQUAL. Był to jeden z istotnych postulatów skierowanych do rządu w 2008 roku w „Białej Księdze Prawa Przedsiębiorczości Społecznej w Polsce”, która powstała w środowiskach związanych z IW EQUAL. Rok wcześniej powstał pierwszy, społeczny projekt ustawy o przedsiębiorstwie społecznym, przygotowany przez dwóch profesorów: Jerzego Hausnera i Huberta Izdebskiego. Projekt był dyskutowany w środowiskach związanych z ekonomią społeczną i stał się punktem wyjścia dla prac Grupy Prawnej Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej (o pracach Zespołu więcej punkcie drugim niniejszego opracowania).

Grupa Prawna rozpoczęła swoje prace jeszcze w 2009 roku, ale intensywnie toczyły się one także w roku 2010. Ich efektem jest projekt ustawy o przedsiębiorczości społecznej i przedsiębiorstwie społecznym, który został poddany wstępnej dyskusji w formule roboczych spotkań różnych środowisk  Instytut Spraw Publicznych w ramach Projektu 1.19 „Zintegrowany system wsparcia zatrudnienia socjalnego i ekonomii społecznej” zorganizował w 2010 roku dwa seminaria poświęcone projektowi, jedno z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli środowisk ekonomii społecznej, drugie z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców (zob. ich podsumowanie). Oba przyniosły szereg uwag, wątpliwości i propozycji, które zostaną uwzględnione w dalszych pracach Grupy. Projekt został także zaprezentowany i przedyskutowany w ramach jednej z sesji czwartych Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej, które odbyły się w październiku w Poznaniu w ramach Wielkopolskich Targów Przedsiębiorczości Społecznej.Tam także projekt wzbudził szereg komentarzy, pokazując, jak wiele kwestii związanych z przedsiębiorczością społeczną wymaga uregulowania (zob. relację z IV Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej i Wielkopolskich Targów Ekonomii Społecznej).

Projekt będzie od stycznia 2011 roku poddany otwartym konsultacjom (prowadzonym w oparciu o strony internetowe: www.ekonomiaspoleczna.pl oraz www.es.pozytek.gov.pl). Po jego dopracowaniu w oparciu o wyniki konsultacji ma być przedmiotem akceptacji Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej, a następnie ma zostać skierowany do prac rządowych. Zgodnie z planem prac rządu, w czerwcu 2011 roku projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do parlamentu.

2. W 2010 roku pracowały również inne Grupy Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej. Zespół powołany został w grudniu 2008 roku przez Premiera, a działa przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej (zob. tekst zarządzenia powołującego Zespół). W założeniach stanowić ma platformę współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, innych resortów, przedstawicieli samorządu, związków zawodowych, jednostek naukowych oraz przedstawicieli środowisk związanych z rozwojem przedsiębiorczości społecznej w Polsce. Celem Zespołu jest wypracowanie systemowych rozwiązań (prawno-instytucjonalnych i finansowych) w zakresie ekonomii społecznej...

Więcej w pełnym tekście Tomasza Schimanka >>>
 


Tekst powstał w ramach projektu "Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zapisz się do newslettera
Newsletter