Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polskie spojrzenie na Brexit i administrację Donalda Trumpa – tekst w 2017 State of the Political Region Report


Ukazał się najnowszy "State of the Political Region Report" wydawany przez Baltic Development Forum. Już po raz drugi jego współautorką jest dyrektor programu europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych, dr Agnieszka Łada.

Tym razem autorzy prezentowali konsekwencje Brexitu oraz dojścia do władzy nowej administracji w Stanach Zjednoczonych dla krajów leżących w regionie Morza Bałtyckiego. Raport zaprezentowany został podczas Baltic Development Summit w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych.
 
Autorzy wskazują na zbieżność obaw Polski i krajów bałtyckich w związku z utratą, wraz z odejściem Wielkiej Brytanii, kraju, która podzielał ich spojrzenie na Rosję. W tej grupie krajów leżących nad Bałtykiem jako wspólne duże wyzwanie pozostałych UE-27 uznaje się także wynegocjowanie jak najlepszych warunków dla zamieszkujących na Wyspach obywateli UE. Także dla Niemiec odejście Wielkiej Brytanii oznacza wiele wyzwań, przede wszystkim stawia pytanie, jak zadbać o integralność pozostałych członków Unii Europejskiej. W Berlinie odczuwalne jest także oczekiwanie wielu partnerów z UE, że Niemcy staną się aktywniejszym liderem.
 
Tekst raportu: “External Earthquakes, internal adaptation? Brexit, Trump and the Baltic Sea Region” dostępny jest tutaj: http://www.bdforum.org/2017-state-of-the-political-region-report/
Zapisz się do newslettera
Newsletter