Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polska w programach wyborczych


 
Polska nie jest tematem, któremu partie poświęcają w swoich programach uwagę. Żadnej wzmianki o Polsce nie ma w większości z nich. Jedynie CDU/CSU i Zieloni przedstawiają konkretne, choć ograniczone do jednego zdania, opinie dotyczące współpracy z Polską lub sytuacji w Polsce. W programie SPD i Lewicy słowo Polska w ogóle nie pada. Nie jest to cecha charakterystyczna tych wyborów. Także cztery lata temu jedynie CDU i FDP wspominały w programach o Polsce (czytaj więcej o programach wyborczych 2013 >>> ) jednak wówczas Polska wymieniana była konkretnie w kontekście chęci współpracy z nią w kwestiach europejskich, i w ramach Trójkąta Weimarskiego. 
 
CDU
- Stwierdza, że „z naszym sąsiadem Polską rozwinęła się intensywna współpraca“. Kooperacja ta, zdaniem partii, powinna być kontynuowana i zintensyfikowana, także we współpracy z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. 

FDP
- Słowo „Polska“ pojawia się w programie w kontekście postulowanego zwiększonego zaangażowania Niemiec w NATO. Jako przykład wymienia zwiększoną obecność w ramach sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich. 
Zieloni
- Partia wyraża oburzenie, w jaki sposób w Polsce (i na Węgrzech) osłabiana jest demokracja i rządy prawa. W tym kontekście postuluje, by Karta Praw Podstawowych UE obowiązywała dla wszystkich ustaw. 
- Wzmianka o Polsce pojawia się także w akapicie poświęconym konieczności wzmacniania praw kobiet. Wspomniane jest, że w Polsce zaostrzenie prawa do aborcji zostało zahamowane jedynie w ostatnim momencie.

AfD
- Wspomina o Polsce jedynie w kontekście innego poruszanego tematu – postulowanej lepszej ochrony zwierząt, w tym ich utrzymania, transportu i uboju. Stawia sobie Polskę (wraz z Norwegią, Islandią, Holandią, Lichtensteinem, Danią i Szwajcarią) za wzór funkcjonowania rozwiązań w tym zakresie . 
 
Współpraca: Sebastian Witte
Zapisz się do newslettera
Newsletter