Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polacy o ułatwieniach w głosowaniu


Polacy o ułatwieniach w głosowaniu - dr Jarosław Zbieranek jest współautorem komunikatu do najnowszego sondażu CBOSu, który pokazuje stosunek Polaków m. innymi do dwudniowego głosowania, czy głosowania przez Internet.


Dwudniowe głosowanie, mimo iż nie jest dobrze oceniane przez ogół ankietowanych, spowodowałoby wzrost frekwencji o 5 % - wynika z najnowszego sondażu CBOSu.
 
Polacy bardzo dobrze oceniają sposoby oddawania głosu inne niż osobiste głosowanie w lokalu wyborczym. Zdecydowana większość chciałaby, aby takie możliwości znalazły się w polskim prawie wyborczym. Najlepiej oceniane jest głosowanie przez Internet, przez pełnomocnika, mobilna urna wyborcza, a także głosowanie korespondencyjne. Większość badanych uważa, że procedury te powinny być adresowane przede wszystkim do osób w trudnej sytuacji – napotykających problemy w dotarciu do komisji wyborczych.
 
Badanie wskazało, że istnieje w Polsce niemała grupa osób, napotykających na bariery techniczne, które uniemożliwiają im udział w głosowaniu. W tym kontekście  wprowadzenie ułatwień w głosowaniu byłoby ważną gwarancją zapewnienia zasady powszechności wyborów.


Zapisz się do newslettera
Newsletter