Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Pierwsze wnioski badania ISP o głosowaniach w Parlamencie Europejskim zaprezentowane w Brukseli


Jak głosowali posłowie do Parlamentu Europejskiego w najważniejszych kwestiach rozpatrywanych podczas kończącej się kadencji? Czego możemy się dowiedzieć o głównych podziałach politycznych istniejących w parlamencie na podstawie analizy tych głosowań?

Czy delegacje narodowe są lojalne wobec grup politycznych, w których zasiadają? Te pytania były osią dyskusji podczas seminarium zorganizowanego 19 marca w Brukseli przez organizacje Vote Watch oraz Notre Europe – Instytut Jacquesa Delorsa. Wyniki analiz dotyczących polskich posłów do PE przedstawił podczas seminarium ekspert Programu Europejskiego ISP dr Melchior Szczepanik. 

Seminarium było częścią projektu, którego celem jest pokazanie obywatelom w przystępny sposób mechanizmów rządzących procesem podejmowania decyzji w Parlamencie Europejskim. Zamiarem ponad dwudziestu europejskich think tanków zaangażowanych w projekt jest również zwrócenie uwagi obywateli na dostępność danych dotyczących zachowania posłów w głosowaniach. Projektowi przyświeca przekonanie, że większa wiedza o polityce europejskiej i działaniach posłów powinna być czynnikiem zachęcającym do udziału w wyborach.

Pełne polskie wyniki badan opublikujemy już wkrótce!

Projekt realizowany jest w Polsce przez ISP we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Warszawie.

Zapisz się do newslettera
Newsletter